bleven. Op dwang alleen bloeit nu eenmaal geen gezonde krijgstucht. De K. M. A. zelf is niet meer het sobere, nuchtere, onge zellige kasteel van vroeger. Zoowel in- als uitwendig is de oude veste gemoderniseerd. De eentonigheid van het bat terijgras wordt gebroken door bloemen. Vroeger zag men die alleen des winters op de ruiten. Een canohuis in de Kasteel gracht zou een vorige generatie tot desertie hebben verleid. Portretten en gravures aan den wand maken Henri- cus nog niet wuft, ze scheppen een andere sfeer. De vroegere teekenzaal naast het buffet is een knus plekje geworden al mist men er ook en terecht flirtationcorners; ge durende het Eeuwfeest werden er op de amusementszaal vermoedelijk wel enkele geïmproviseerd. Dat er thans op de binnenplaats een monumentale lantaarn is verrezen, ook daarin is een goede gedachte belichaamd. We zien daarin een hulde aan de inrichting, die steeds jong moet blijven. De opleiding mag niet verstarren in oude methodes, ook de K. M. A. heeft deel aan het steeds wisselende leven, al zal een bezonnen tempo den vooruitgang in goede banen houden. De fontein is niet onafgebroken in werking, maar op ge zette tijden stroomt het water klaterend neer: de vernieu wing der tijden. Het Kasteel mag dan oud zijn, het personeel kan niet onbewogen blijven voor den wiekslag van het moderne leven. Daarvan heeft het Eeuwfeest ook getuigenis afgelegd. De Jonker is dus ook niet in het oude mouwvest blijven zitten. Hij werd anders, d, w. z. ging mede met zijn tijd. Het cadettencorps zat in de kerk op de juiste plaats; bij vroegere herdenkingen kwam het wel eens daar, waar het niemand in den weg zat. Zijn houding in het gelid was onberispelijk zijn optreden correct, zijn prestaties op den middag van het 283

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 295