gepensionneerden zich pleegt op te stellen, wel niet kwalijk nemen, indien hij even met de oogen knippert nu hij zoo opeens voor een korte pooze op den voorgrond en in den vollen glans van het voetlicht wordt geplaatst. Ja, inderdaad, in den vollen, haast verblindenden glans! Gelukkig bracht de aard van het zooeven mij aangeboden geschenk mede, dat ik van het ontstaan niet geheel en al onkundig gebleven wasIk heb er mij dus op kunnen voorbereiden, te eeniger ure in het openbaar tegenover mijn eigen beeld te worden gesteld. JDat heeft voor mij dit groote voordeel gebracht, dat ik mij tijdig heb kunnen pantseren tegen een mogelijken aanval van kleinmen- schelijke ijdelheid, die ik anders allicht niet had kunnen weerstaan. Want ik weet niet of velen Uwer die ervaring reeds bezitten 't is geen kleinigheid om daar zoo publiekelijk te kijken naar je eigen beeld, en dat nog wel in het strakke brons; immers juist die bronzen strakheid zou iemand er gauw toe verleiden, zichzelf te overschatten in beteekenis of in betoonde wilskracht of energie Neen, geachte toehoorders, ijdel zal dit gebeuren, hoe schoon ook, mij niet maken Wèl wil ik openhartig bekennen, dat er heel bijzon dere snaren in mij hebben getrild bij het ontvangen van de hulde mij gebracht in den vorm van dit kostbare geschenk en in de woorden van U, Mijnheer de Burge meester. Verre echter boven eenigen zweem van ijdelheid of eenig spoor van trots of hoogmoed, verre daarboven steeg mijn gevoel van dankbaarheid, van oprechte, har telijke, innige dankbaarheid voor de eer, mij en de mijnen bewezen, maar bovenal voor de gevoelens van genegenheid en sympathie waarvan èn het geschenk 88

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1930 | | pagina 104