't eerst zijn zinnelooze taal te praten. Hij was kalm, heel kalm en wat hij zei scheen opgebouwd te zijn uit gedachten, welke dien nacht in zijn hoofd ontstaan waren. Sacha klopte hem op den schouder, de anderen lachten, maar zijn vriend Igor werd plotseling doodsbleek. „Wat is dat, wat is dat?' vroeg hij mij hulpeloos, „jij kunt 't weten, jij bent toch dokter in Odessa geweest „Ik weet het niet Igor Ook de anderen begonnen iets verschrikkelijks en onbe grijpelijks te vermoeden. Ze keken verschrikt naar elkaar en naar Dmitri, die stond te praten. „Wat is dat nu voor onzin, die je vertelt, Dmitri?" be gon Sacha. Hij hief afwerend de hand op, volkomen in gedachten. „Jullie begrijpt misschien niet, wat 't zeggen wil dood te zijn, anders hadden jullie niet kunnen lachen zooeven. Het is niet, dat je niet meer leeft, dat is zoo erg niet, dat is eigenlijk heel prettig, want het leven is op den duur toch niet vol te houden." „In Moskou dan, Dimtri", vroeg ik ,,daar was het toch goed." Hij peinsde. ,,In Moskou Plotseling begon hij te lachen ,,Vond je het daar zoo grappig Dmitri Petrowitsch en ik hadden samen te Moskou gestu deerd. Ik was er reeds eenige jaren toen hij kwam. Hij was meestal heel stil en bleek, bijna verlegen. Zijn oogen waren rusteloos en peinzend en oogenschijnlijk leek hij op een van die stille bescheiden jongens, zooals de universiteit er meer telde. Maar nu en dan sloot hij zich plotseling bij ons aan, dronk als een duivel en vocht als een bezetene. Tweemaal gooide hij met bevende handen een mes naast m'n hoofd in den wand, en soms danste hij de wilde dansen van z'n 147

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1931 | | pagina 157