Onder de vele belangwekkende bescheiden, die te vinden zijn in onze helaas zoo weinig bezochte en bestudeerde historische verzameling, bekleedt het manuscript over de voorvallen in het Kadettenkamp te Teteringen in Juny en July 1868 van de hand van den toenmaligen „kadet der kavalerie" Wüppermann, den later zoo zeer bekenden, met den rang van luitenant-generaal gepensionneerden Inspecteur van het wapen, een voorname plaats. Niet alleen geeft dit dagboek een aardigen kijk op het cadettenleven van die dagen, doch het is bovendien versierd met talrijke goed bewaarde, met vaardige hand geteekende potloodschetsen, die een betrouwbaar beeld geven van de oefeningen der verschillende wapens vóór den oorlog van 1870 en die mede als costuumschetsen zeer te waardeeren zijn. Tot goed begrip zij hierbij aangeteekend, dat eertijds het 3e en het 4e studiejaar gedurende 6 weken het thans nog aldus geheeten „Cadettenkamp" betrokken eerst in 1896 is de detacheering bij den troep voor de practische oefe ningen in het kamp in de plaats getreden. Het le en 2e studiejaar bleven gedurende dien tijd te Breda, waarheen, althans in den tijd van het dagboek, de in het kamp gelegerde cadetten zich des Zaterdags en Zon dags mede begaven, o.m. om te zwemmen en voor het bijwonen van de toenmaals algemeen verplichte godsdienst oefeningen in de Bredasche kerken. Nu schijnt het een eigenaardige gewoonte van de oudere jaars van die dagen geweest te zijn, om bij dezen tijdelij- ken terugkeer op de Academie de zeep te gebruiken van 161 Uit het manuscript van den cadet Wüppermann (1863).

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1933 | | pagina 175