reeds op zak. Moreel, als je reeds drie maanden niet meer aan de trainingsmarschen hebt deelgenomen, als je hoofd nog vol zit van duffe „kloshokjes", dictaten, oude boeken en verlovings- en trouwplannen. Het tweede jaar was sterk vertegenwoordigd, vormde zooals de kapitein zei de kern. En het jongste jaar Die eeuwige optimisten waren er ook en ze deden het ditmaal „goed". Daags voor de marschen verzamelden alle deelnemers zich in de kazerne van de Koloniale Reserve te Nijmegen. Op het Molenveld was een groot tentenkamp opgeslagen voor logies van het meerendeel der deelnemers. De ingang naar het tentenkamp droeg het opschrift „Willen is kunnen". Tijdens de marschdagen is ons de beteekenis dezer bekende zinspreuk eerst duidelijk geworden. Nog even wil ik melding maken van de „vlaggenparade", waarmee de internationale vierdaagsche afstandsmarschen jaarlijks geopend worden. Bij deze vlaggenparade viel het detachement cadetten de eer te beurt de Koninklijke Land macht te vertegenwoordigen. De Koninklijke Marine werd vertegenwoordigd door een detachement van de Koninklijke Marine, het leger in Nederlandsch-Indië door de Koloniale Reserve, de andere deelnemende detachementen en ver- eenigingen door een deputatie. Zoo brak de eerste der vier marschdagen aan. Het is niet m'n bedoeling een beschrijving te geven van het parcours, dat dagelijks moest worden afgelegd. Ik zou dit met den besten wil van de wereld ook niet kunnen. Ik heb slechts een herinnering van lange, eindelooze wegen, waar het zonnetje zoo meedoogenloos branden kon, ik heb een herinnering van lange dijken de Taaie Dijk heette er een ik herinner me, dat we liepen, kilometer na kilometer. 184

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1933 | | pagina 204