Het is een goede gedachte geweest van de Redactie van den Cadetten-almanak, om aan het einde van het jaar, waarin op velerlei wijze getuigenis is afgelegd van de dankbaarheid van het nageslacht jegens de groote figuur van Prins Willem I, in den almanak een portret op te nemen van dezen Oranje-Vorst, die van zoo groote betee- kenis is geweest voor de wordingsgeschiedenis van ons Vaderland. Deze daad getuigt niet alleen van innerlijk gevoelden eerbied, doch ook van een juist begrip van de bijzondere verhouding waarin zij, aan w e heden ten dage het „Kasteel van Breda" ter bewoning is afgestaan, tot hun grooten voorganger staan. Deze bijzondere verhouding bestaat hierin, dat de cadetten het voorrecht hebben het voor hun verdere leven meest belangrijke jeugdtijdperk te mogen doorbrengen in dezelfde omgeving, als waarin de Prins, omstreeks 4 eeuwen geleden, een zoo groot gedeelte van zijn jc.,ge jaren heeft doorge bracht. En al is dan ook het kasteel, door gewijzigd inzicht van latere bouwmeesters, lang niet meer in den toestand, waarin het destijds verkeerde, nochtans is er wel zooveel van overgebleven, dat het niet kan nalaten te spreken tot de verbeelding van hen, die voor historische indrukken vatbaar zijn, gelijk ontegenzeggelijk met de cadetten het geval is. Het zich kunnen indenken in de toestanden van weleer eischt echter, nevens verbeeldingskracht, grondige kennis van de geschiedenis en daar de hedendaagsche neiging tot haastigheid en daardoor oppervlakkigheid, de geduld eischende en tot in fijne details doordringende studie der geschiedenis in den weg staat, is het van dubbele waarde dat nu en dan, op zich daartoe eigenende tijdstippen, op klare, rustige en overtuigende wijze de waarde van bijzondere figuren sterk belicht en in het midden der belangstelling wordt geplaatst. In dit verband kunnen wij het niet dan ten zeerste toe juichen, dat de Academie op meer dan één wijze betrokken is geweest in de herdenking van de geboorte, nu 400 jaar By Kei portret 'ran Prins Willem van Oranje.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1934 | | pagina 147