146 De Herdenking Tan hel eeuwfeest van Prins Willem van Oranje op de Koninklijke Militaire Academie. Het ligt niet in mijn bedoeling een uitvoerige verhandeling te schrijven over „De Vader des Vaderlands". Dan verwijs ik u naar de vele werken, die reeds geschreven zijn om door alle eeuwen heen eerbied en liefde af te dwingen voor Hem, die zijn geheele leven heeft gewijd aan en ge offerd voor „de nationale saeck". Maar het is mij een groot voorrecht te mogen schrijven over de wijze waarop de Koninklijke militaire academie de grootste van al haar bewoners heeft herdacht. En wij, cadetten, die deze herdenking met hart en ziel hebben meegemaakt, hebben op dezen dag sterker dan ooit de banden gevoeld, die de Koninklijke militaire academie met den Stamvader van ons doorluchtig Vorstenhuis binden. Als wij onze oogen opsloegen naar het lauweromkranste schilderij van den Grooten Zwijger, dan maakte deze dag het levend en was het alsof deze Figuur uit de historie herrees, als een loutering voor het geslacht van den nieuwen tijd en was het alsof de 16de eeuw de 20ste eeuw de hand reikte, beseffende haar verwantschap van moeilijke tijden. Wij schrijven aldus 2 Mei 1933. De voorbereidingen voor dezen dag waren vele geweest en meermalen hadden wij nieuwsgierig gekeken naar een houten dekplaat, waarachter naar ons gezegd werd, de gedenksteen was ingemetseld, die op den herdenkingsdag onthuld zou worden. Een fijne, decoratieve versiering van de binnenplaats kwam tot stand onder de bekwame leiding van leeraar Venker en vroolijk wuifden de bloemen, bewogen door een nog ietwat kouden voorjaarswind. Wij hadden ons 's morgens allen in het zwart gestoken en beijverden ons om ook een steentje bij te dragen, door o.a. te zorgen, dat alles keurig aan kant was en Henricus ook van binnen in een volmaakt ordelijken toestand verkeerde. Langzamerhand stroomden de genoodigden het Academie-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1934 | | pagina 160