172 't Was zijn laatste Assaut maar het was zijn mooiste geweest. Dat kon hij zijn heele leven niet meer vergeten. Wat er allemaal gebeurd was, wist hij niet meer, hij had geleefd in een grooten feestroes, gejuicht en gejoeld, gedanst, gelachen, alles, alles wat hij maar wilde. De laatste avond had het hoogtepunt gebracht. Hij had nooit zooveel mee gemaakt, enhij had zich verloofd! Henk Yolmers zat in 't oudste jaar, en de tijd schoot hard op. Hij werkte zoo hard hij kon! Hij was ineens fanaat geworden. Hij kloste reglementen en kiende taktische oefeningen heelemaal tot in de puntjes uit. Wat hem eigenlijk bezielde, hij wist het zelf nietHij kon ten langen leste zijn examen niet meer afwachten. Was het maar vast zoover, dan was hij tenminste van die ellendige zenuw achtige spanning af. Hoe meer hij werkte, hoe meer leemten hij in zijn kennis ontdekte en dat kon hij niet hebben. Het werd hem te gek en hij geloofde het verder wel. Hij zakte immers toch! En met een heerlijk gevoel van luiheid strekte hij zich uit in het gras van de batterij, om eens lekker in het zonnetje te bakken. Spoedig bewees een regelmatige ademhaling, dat er iets was gebeurd, dat in zulke omstandigheden niet vreemd te noemen is De examenzaal vol zweetende candidaten Henk voelt zich vreeselijk gemarteld door een geweldige hoeveelheid examinatoren. Één ding werkt fascineerend ze hebben allemaal sterren op hun kraag, alweer die sterren, die verdraaide sterren, die hij zoo graag zou willen hebben en die hij nu haast gaat hatenZe blinken hem tegen, steeds meer ziet hij er. Tenslotte ziet hij niets anders meer en raakt hij er geheel door verblind. Hij zegt niets meer, hij weet niets meer, hij staart alsmaar naar die sterren Maar eensklaps gaan ze leven, ze minderen net zooals toen in dien gekken droom. Maar dit was geen droom, nee dit was werkelijkheid. Hij zag het toch duidelijk met zijn eigen oogen. Ze minderen alsmaar, ze vallen en loopen van de kragen af, en daar groeien steeds nieuwe, als waterdruppels

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1934 | | pagina 188