194 Het oüde-stijl bed had het 't eerst gehoord. De andere sliepen nog, maar het oude-stijl bed was als altijd vroeg wakker en had het gesprek in de kamer ernaast gehoord. Een vreemde stem had op een brutale manier gezegd, dat een nieuwe tijd nieuwe voordeelen en nieuwe plichten bracht en dat de jongeren er kennis van moesten nemen. Gesteund had het bed, gekraakt in al de voegen, zoodat al de anderen verschrikt wakker waren geworden en met ontzetting het nieuws aangehoord hadden. Dus uit was het met de rust! Het karpet duizelde van de gedachte aan die mogelijkheid en krulde toen met een trotsch gebaar zijn eenen hoek op. Dat zou niet gebeuren! Zoolang het leefde, zoolang zou het strijden voor de hem zoo eigen begrippen. Het kleedje bij de deur voelde zich verwant en krulde ook een hoekje om. Ach, zei de spiegelkast, glas blijft glas. Verwaander dan jelui kan onze nieuwe gast toch niet worden. Mijn glas wordt al dof door jullie ij delheid Een storm van verontwaardiging rees op tegen de spiegelkast. Waarom wilde ze ook niet populair worden De tafel glimlachte vergoeilijkend. Nu ja, die spiegel kast laat die nu maar. Die heeft niet eens een stijl Zoo was er oneenigheid gekomen. Ieder zuchtte eens diep en doezelde dan weer weg in de zelfaanbidding. Tot na een paar dagen de indringer kwam. Niemand zei iets. Er was veel rumoer geweest bij het afscheid tusschen de oude Kamerstoel en de overigen. Arme oude Kamerstoel, enfin die was toch eigenlijk ook niet van hun stand Maar was in elk geval toch beter dan een indringer die zich nog geheel aan hun sfeer moest aanpassen. Nu moesten ze zich nog met de opvoeding bemoeien om hem naderhand in hun kring te kunnen opnemen. En dan was de oude Kamerstoel zeer volgzaam, wat ook niet onprettig was. Daar was hij dus Bah, wat zag hij er koud uit. De stoel-in-Engelschen-stijl

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1934 | | pagina 210