217 postbode met leeren jas komt druipende binnen, brengt wat brieven en neemt den inhoud van de bus mee, klautert op z'n fiets en rijdt weg. Het water spat op van de wielen. Vóór, vroolijkheid Hier achter, in de bijgebouwen waar de logeerkamers zijn, veel stil verdriet. Daar in die kleine voorgalerijtjes zitten menschen, die voorgoed naar Holland gaan, menschen die met verlof gaan, die hun kinderen uit huis zien gaan, voorgoed.Hier een oude man, 35 jaar heeft hij nu in Indië gezeten, nu naar Holland, voorgoed. Ziet z'n geliefd Indië nooit meer terug. Laat hier z'n kin deren achter en z'n vrouw. Annie 12 jaar geleden gestorven. Nooit zal hij haar eenvoudige graf onder de regenboomen meer zien. 12 jaar geleden. Net zoo'n avond.Regen en onweer. Het groote oude Indische huis met z'n groote, open voorgalerij, vol pilaren eenzaam in den grooten donkeren tuin. De groote waringin op zij steunt en ruischend valt de regen op haar bladeren. Op het zinken dak van de bijge bouwen klettert fel de regen met harde, venijnige tikken. Stil zitten de bedienden bij elkaar. Het onweert even. Verschrikt kruipen ze dichter bijeen. Het is niet goed met Mevrouw. Kassian. Binnen in de slaapkamer, ramen dicht, ziet hij zich weer zitten bij z'n lieve Annie. De dokter gaf hem geen hoop meer. En dien avond was ze gestorven, zacht en kalm, met een glimlach op haar lieve gelaat. Annie, AnnieGeschreeuwd had ie haar naam, ineens beseffend dat ze dood was. Doodnee, nee Hij kon niet huilen, stil, gebroken zat ie dien avond op de achtergalerij, keek met nietsziende oogen in den regennacht. Annie dood Plassend komt een sado voorbij, de bellen rinkelen droef geestig. Met een ruk komt de oude man weer tot de werke lijkheid terug. Twee heete tranen druppen neer langs z'n gegroefd gelaat. 12 jaar geleden. En nu moet hij weg, naar Holland, waar ie zich niet senang voelt. Hier laat hij alles achter. En nu dien laatsten avond had hij gehoopt, z'n dochter hier te zien, z'n dochter, die nu in Batavia woonde met dien jongen ingenieur. Het was niet goed tusschen hem

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1934 | | pagina 233