om zich te vergaren, in scharen op te trekken en te gaan strijden op heilige aarde, tegen de barbaren. Godfried veroverde het graf, en werd koning. Richard's hoofd viel door 't kromme zwaard. Lodewijk de Heilige verloor en stierf. Johanniters en Malthezers vochten als leeuwen. Barbarossa kwam niet verder dan Stamboel. Acre viel als laatste veste en met Acre de laatste ridders die droomden, van groote daden. Hoog boven de wereld draaide nog altijd het rad van den oneindigen tijd. Zijn omwentelingen brachten soldaten mee. Menschen en soldaten. De westersche wereld bestond uit soldaten. Onder hen waren er, die haakten naar gevaren en verre romantiek. Zij waren als de oude ridders. Zij zochten; maar de aarde was vol met soldaten die vochten, brave burgers die kochten en verkochten. De romantiek scheen reddeloos verloren. De moedigsten der soldaten scheepten zich in en voeren naar donkere, oeroude wouden, waar gevaren waren en stoere, mann'lijke kracht vereischte was. Houtman veroverde de wereldzeeën, Coen bracht Jacatra ten onder. Michiels pacificeerde West-Sumatra. Van Daalen's vuist daalde over de Gajo-landen. Speelman verrichtte zijn daden in Celebes. Van Heutsz bracht gehoorzaamheid in Atjeh. Van Ham sneuvelde op Bali. Ook Boni zag dat er nog helden waren, die avontuur zochten, en waarvan slechts weinigen bleven leven. Weer draaide het rad van den tijd zijn slagen. Weinig maar, want het was toe aan onze dagen. 136

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1934 | | pagina 150