NOODLOT. Met succes hadden zij, nu reeds eenige maanden geleden, het officiersexamen afgelegd, en zij voelden zich in hun pas verworven weledelgestrengheid gepromoveerd tot zeer gewichtige leden der samenleving, met wier oordeel omtrent belangrijke maatschappelijke kwesties rekening ware te houden. In afwachting van hun uitzending naar de nu van dichtbij lokkende gordel van smaragd, hadden de drie vrienden, die reeds op de Academie als onafscheidelijk stonden gesigna leerd, in Den Haag een parterre gehuurd. Was het wonder, na den overgang van het geregelde, als het ware door bel- signalen beheerschte leven op Villa Henricus, naar het vol komen vrije bestaan en het op zichzelf aangewezen zijn, dat het huishouden aanvankelijk een eenigszins ongeregeld, ja soms zelfs rumoerig karakter droeg? Doch na verloop van tijd was zelfs deze samenleving in rustiger banen geleid, al plachten de buren hen ook veelal in hun gesprekken nog steeds als ,,de bende" te gedenken. De rijsttafel van den Chinees (met dezen titel werd gewoon lijk de kok vereerd) had heerlijk gesmaakt, en de heeren ver keerden in die behaaglijke en voldane stemming, waarin men geneigd is, achterover in een luien stoel te gaan leunen, om dan zoo terloops op rustige wijze, in peinzende beschou wing, uiterst verstandige dingen te zeggen. Sierlijk kringelden de rookwolkjes hunner cigaretten in het schemerdonkere vertrek, waarin slechts nu en dan een lichtpuntje aangloeide. Onderwerp van het op ietwat loome wijze gevoerde gesprek vormden de met de middagpost bezorgde kaartjes van col lega's, die zich verloofd hadden, of die zelfs, o heilige schrik, reeds in de haven des huwelijks waren aangeland. Deze kaartjes, in gestadige regelmaat toegevoerd, veroorzaakten bij de drie vrienden steeds een lichte huivering, gepaard gaande met een gevoel van medelijden en spot. Hoe graag toch plachten zij in gezelschap luide te verkondigen, dat er niets ging boven het vrije leven des onafhankelijken boed- jangs! Peinzend, met een door weemoed donker getinte stem, 144

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1934 | | pagina 158