Building. Een glimp ving hij slechts op, doch voldoende om alle narigheid en zelfs zijn blauwe oog voor een oogenblik te vergeten. Het beviel Heintje. Heintje kwam onder den indruk, zijn voeten bleven staan, en mèt de zijne, de voeten van alle jongste jaars, die allen naar boven keken om de majestueuze pracht van het gebouw in zich op te nemen, als een stil huldebetoon aan de grootschheid van deze ar chitectonische schepping. Tot de tiende verdieping sprongen machtige hijschinrichtingen uit de sterke, vlak-zwarte beton- muren. Hier waren de hangars, de bouwgalerijen en de luchtschepenconstructie afdeelingen. In een uitstekende har monie met de zware fundeeringsverdiepingen kwam daar boven het eigenlijke gebouw, sterk sprekend van hoogte door zijn vertikale liftenhuizen, die als zwarte schichten de witte muren braken. De bekroning van dit gedeelte, dat in allen eenvoud een indruk van imponeerende kracht opriep, werd gevormd door drie hooge étages met wijde poorten en lange vooruitstekende betonstaken, die deden denken aan vuurmonden. Dit waren de katapult-installaties voor de jacht vliegtuigen, die door enorme energiebronnen in een enkele minuut op hun plafond geslingerd werden door de hooge poorten en over de dreigende betonkanonnen. Daarboven was kracht niet meer de eerste indruk die tot Heintje sprak; hier was het een lichtheid, die later overging in een stille fra giliteit. 't Vele glas gaf hier aanleiding toe. Glas doorsneden door vele witte balken, in het midden oploopend en reikend naar boven. Naar boven wilde dit gedeelte. Het streven van de bouwers van den toren van Babel sprak ook hier. Dit gedeelte imponeerde Heintje, omdat het grootsch en licht was als de lucht zelf. Nog hooger kwamen enkele zeer lichte verdiepingen, nauw zichtbaar nog, ver weg, teer afstekend tegen den blauwen hemel. Hier zetelde de meteorologie. Als een fijn zwart streepje teekende zich eindelijk de 67ste verdieping af, het autogiro-plateau en dan scherp omlijnd, als een gepolijste naald loodrecht den hemel binnentredend, voltooide de waarnemingstoren Heintjes eersten blik op zijn toekomstig tehuis. Tegenover dit gebouw voelde Heintje zich benauwd, ang stig, zijn gids was hem ontnomen, niets wist hij van dezen 124

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1935 | | pagina 136