EEN AUTO-BIOGRAPHIE door APPIE. In de ruime, helwit-verlichte hallen van de fabriek zongen de motoren hun sonoor-zoemenden zang, gedragen door rus- telooze wenteling van schemerende vliegwielen, die in groote snelheid schenen stil te staan. Een enkele arbeider, met grauw-vermoeid gezicht, waarin lange uren overwerk valige plooien getrokken hadden, be woog zich in het centrale deel van de hal, waar het wonder zich voltrekken zou, nu nog een mysterieus samenstel van raderen, drijfstangen en vreêmd gevormde metalen deelen, vagelijk weerkaatsend het helle schijnsel der natrium-lampen en de fel-violet uitschietende laschvlammen Daar buiten, over het fabrieksterrein, lichtten nog de ven sters van het ingenieursbureau; daar, de hand in nadenken streelend het hooge voorhoofd, vloog Hij, die de wereld omwenteling in mechanischen zin zou doen plaats vinden, voor het laatst de groote berekeningen en wonderlijk-ge heimzinnig aandoende teekeningen door. Hij zou het be reiken, z'n ideaal, het zou geboren worden in een schoone werkelijkheid zoo zou het wezen Dit is een mogelijkheid, maar wat volgen gaat is slechts waarheid en deze is niet van zoo'n onwezenlijke harmonie en schoonheid. De eenige overeenkomst, die in het komende bestaat met het voorgaande, is, dat de betreffende ingenieur ook in het, zij het onvrijwillig, bezit was van een hoog voorhoofd, dat zoo'n duizelingwekkende hoogte had bereikt, dat men, zelfs bij nauwkeurige waarneming, het begin van eenigen haar groei niet kon bespeuren. Zelfs de licht-oversproeide ma chinehallen waren niet meer dan een eenvoudige dorps smidse, waar in het midden in al z'n bouwvalligheid een oud Chevroletje z'n schamelen glans om zich wierp. Niettemin zou dit rudiment van wat eens ,,auto" genoemd werd, toch worden tot een verbazingwekkend krachttoestel, dat zware vuurmonden (mótór-tractfe!) in lichten cadans over de Bra- bantsche heidevelden zou doen huppelen, gelijk eertijds bloem-schoone boschnymphen dat deden in reidansen, uitingen van geluk in dit ongestoord dorado. 131

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1935 | | pagina 143