Met behulp van tandraderen, kroonwielen en wormen uit minstens even afgetakelde, krakende Chevroletjes, ijzer- draad en voorts wonderlijk-vernuftig uitgedachte aslagers, die in vele, zoo niet alle, denkbare richtingen beweeg- en draaibaar waren, zou dit auto-besje nieuw leven ingeblazen worden. Het geheel was nauwkeurig becijferd volgens het vervolg op de leer dat a+ a 2a is, om niet het voor den leek schier onbegrijpelijke woord Theoretische Mechanica te ge bruiken, en beloofde dan ook (volgens de berekeningen altijd) te worden tot een kilometer-etend krachtmonster, dat heel de wetenschappelijke en practische wereld in extase zou brengen. Eindelijk, na veel hoofdbrekens en minstens even zoovele druppelen tappelingsch zweet, vrucht van gestaag arbeiden, kon men op een zonnigen morgen het nu hei-groen ge verfde gevaarte met vereende krachten naar buiten sleepen, waar het met zacht zóemenden motor in het licht te blinken stond als een zelfgenoegzame poes, spinnend in behaaglijk- warme zomerzon. De schepper van het geheel, gekleed in leeren motorjekker, die voor veeljarigen trouwen dienst reeds vele eerekruisen verdiend kon hebben, zwaaide zich met krachtig gebaar achter het stuurrad en op een tot zetel gepromoveerd om gekeerd margarinekistje. Een enkele zekere handgreep, een lichte druk op een pedaal en in een plots uitzingenden, hoogen motortoon, schoot het geheel vooruit, als een stei gerend paard, om zich in schier onmogelijk geachte snel heid te begeven naar het stadje van Mark en Mastbosch, waar een veelkoppige menigte in voortdurend nekrekken zijn komst verbeidde. De intocht was wonderlijk: Een groene, grommende schim, waarop een kleine, ineengedoken, kaal-blonde figuur, in een secondefractie voorbijvliegend en het volgend oogen- blik reeds verdwenen achter de zware muren van de mili taire universiteit, die zich achter hoog-opgaand geboomte in het stadje schuil hield. Gillend remmengeknars, een laatste motorzucht en ze stond weer in een filosofische onbewogenheid, zooals ze reeds 132

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1935 | | pagina 144