133 lang te voren gedaan had. De kleine man, een tweede Na poleon gelijk, steeg uit, zei: ,,Eh, gaat goéd", en werd op geslokt door de grauwe steenmassa van het Kasteel van Breda. Van dezen dag af ontstond in het anders zoo volmaakt rus tige gebouw een ondefinieerbare onrust, veroorzaakt door het komen en gaan van vele lieden, die in Delft massa's technische wijsheid verzameld hadden en voorts vele lieden met sterrenbeelden van geheimzinnige formatie op den kraag van hun militaire colberts. Conferenties werden ge houden, vele brieven geschreven en telegrammen verzon den. Dit alles en nog vele andere zaken hadden tot gevolg, dat het besluit werd genomen een officieele cross-country te houden met de machinerie, dewelke voor de gelegenheid bezwaard zou worden met betonblokken en het geenszins gering gewicht van een 10-veldkanon. Om de woorden van een bekend, chemisch onderlegd professor aan te halen: ,,Het was den fabrikant een verheugenis, zijn product be kwaam te zien om tot een dergelijke grootsche proefneming te dienen." Dat het grootsch zou zijn, kon niet worden be twijfeld. Een week voor den grooten dag reeds trok een staf van werklieden naar het cadettenkamp, waar een groote publieke tribune, benevens een filiaal van de firma Suurland opgericht werd. Auto- en rupsbanden werden in groote hoe veelheden en verscheidene soorten aangekocht en naar dezelfde plaats getransporteerd, die daardoor meer op een openlucht-garage begon te lijken, dan op de woeste prairie, die ze voordien was. Eindelijk brak de dag van verlangen aan. De ingenieur stond op, waschte zich, kamde de spaarzaam gezaaide, blonde lokken zorgvuldig, ontbeet schielijk en begaf zich daarna, gehuld in reeds eerder genoemden leeren jekker, naar de loods, waar het gevaarte zoo lang onder dak was gebracht. Ondertusschen leverde het station van Breda een inter nationaal schouwspel op. Uit alle werelddeelen waren de belangstellenden, na de vriendelijke uitnoodiging, op komen dagen. Men zag er Abessijnsche officieren in druk ge sprek gewikkeld met Eskimotische ingenieurs en Broek op Wateriandsche Waterstaatstechnici, terwijl een Chineesch

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1935 | | pagina 145