benevens de kleine groote man, waarachter, blinkend van moorddadigheid, de slanke vormen van het zware stuk, de trots der veld-artillerie. De lucht weergalmde van het klok gelui der omringende gemeenten en van vele huizen wap perden even zoovele vlaggen. De kleine man, de groote kepi diep in de oogen, richtte zich op en noodigde de meest vooraanstaande vertegenwoordigers der vreemde mogend heden uit, óp, c.q. tusschen, de gewapend-betonblokken plaats te nemen. Vier kolonels beproefden een ligsteun tusschen de betongevaarten, wat na eenig wringen en kraken van gewrichten gelukte. Het spel kon aanvangen! Het begin was reeds verbluffend. Een kleine handbeweging en eenzelfde des voets, deden het stuk honderd meter ach terwaarts gaan, al waggelend over de vele oneffenheden des terreins, daarna automatisch halthouden en de auto naar zich toetrekken, Toen deze beweging in omgekeerde volg orde ook door het technisch wonder tot stand werd ge bracht, regende het toejuichingen. De tractor klom voorts in boomen, groef zich in het terrein in, maakte loopgraven en granaatvrije schuilplaatsen, alles geleid door de nooit falende hand van den bestuurder, die zelfs in standen, waarin men over veel kennis van ruimte coördinaten moet beschikken om de juiste positie te be palen, steeds nog tijd vond voor de noodige explicatie, zoo als: „Gaat goed. Trado bogie werking. Accubak te laag. Onafhankelijke voorwielveering. Origineel." Verder behoef ik niet te gaan, want voor U, geachte lezer, zoowel als voor mij is deze technische uitlegging zoo al niet, dan toch zeer moeilijk te begrijpen. Voorts bleek het enorme aanpassingsvermogen van den tractor uit het feit, dat de stuurstang verwrongen werd en twee grillig getande wielen uit het inwendige kwamen te vallen, zonder dat dit evenwel aanleiding gaf tot stoppen. Echter, toen de geestdrift ten top gestegen was, stond een ramp voor de deur. De auto bleef namelijk steken voor een, door een achteloos jonker weggeworpen patroonhuls, ter wijl de motor doordraaide en door niets, zelfs niet door den bekwamen uitvinder, tot stoppen te bewegen was. Het ge volg was ontzettend: zienderoogen groef de Trado zich die- 135

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1935 | | pagina 147