HET HELDEN-FONDS. 38 Onder de kunstschatten, die door den brand op de Koloniale tentoonstelling te Parijs op 28 Juni 1931 zijn verloren gegaan, behoorde o.m. een schilderij, ingezonden door de Koninklijke militaire academie en voorstellende de bestorming van Djagaraga op 15 en 16 April 1849, vervaardigd door den Heer HARDOUIN en aangekocht door den Raad van Verdediging van Nederlandsch- Oost-lndië, ten behoeve van de heldengalerij der Koninklijke Aca demie voor Zee- en Landmacht, gelijk destijds de Koninklijke militaire academie genaamd was. Bij beschikking van 17 Mei 1932, Geheim Litt. G. 62, heeft de Minister van Defensie goedgevonden, dat de voor dit schilderstuk ontvangen assurantiepenningen zullen worden bestemd voor het stichten van een aanvullend fonds naast het Collard-Fonds, ter bestrijding van uitgaven ten nutte der cadetten. Teneinde de herinnering levendig te houden aan het doel, waarmede de schilderij in 1845 aan de K. M. A. is geschonken, t.w. de ver eering van de nagedachtenis van op het slagveld gevallenen, is aan dit fonds de naam Helden-Fonds" gegeven. Door den Gouverneur is het bedrag belegd in Nederlandsche fondsen en is de hierna volgende regeling vastgesteld. (Goed gekeurd bij M. A. van 15 Juni 1932, Geheim Litt. A. 75.) Regeling aangaande het Helden-Fonds. Artikel 1. Het Helden-Fonds wordt gevormd door een bedrag van vijfduizend gulden (nominaal) en de daaruit voortvloeiende renten, voor zoover deze niet voor de hierna te vermelden doeleinden worden aan gewend. Artikel 2. De rente van het fonds kan worden aangewend: a. voor het steunen van vereenigingen van cadetten; b. voor het geven van prijzen bij wedstrijden en wapenfeesten; c. voor het steunen van de uitgaven van den cadetten-almanak; d. voor het uitloven van prijzen bij prijsvragen of bij andere voor komende gelegenheden op onderwijsgebied; e. voor de doeleinden, omschreven in het Collard-Fonds, voor zoover de rente uit dat fonds daartoe niet voldoende mocht zijn. Artikel 3. Het beheer van het fonds berust bij den Gouverneur, aan wien uit sluitend de bevoegdheid tot het besteden der gelden is verleend.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1935 | | pagina 50