DJAHAT OEFENING. Hoog stond de maan aan den hemel en baadde de gebou wen van de Koloniale Reserve in haar zilveren schijnsel, de gebouwen, die door de schaduwwerking van de weinige lampen wanstaltige vormen aannamen. Slechts de pas van den schildwacht of het kraken van een stoel in het wachtlokaal verstoorde de nachtelijke stilte. Twaalf torenslagen kwamen van uit de verte over de daken aanrollen en als gewekt door deze galmen begon de alarm sirene te loeien, te brullen; haar snerpend geluid werpend door ramen en deuren, door daken en muren. Lampen flits ten aan, gestommel werd gehoord en op de gordijnen van de slaapzalen teekenden zich dwaas-bewegende schaduwen af. Daar waren de gangen en trappenhuizen vol met man schappen, die de treden afbolderden en zich gingen opstel len op de binnenplaats, waar aldra de chaos met eenige commando's in een militair geheel werd herschapen. Gewapend alarm! Djahat-oefening. Een korte uiteenzetting van de oefening en daar deed de pas van twee secties den grond van de Koloniale Reserve dreunen, terwijl de djahats, als waren zij bang, zich vooruit spoedden om tijdig hun verrassende hinderlagen te kunnen uitzetten. ,,Hè, hè, we zijn er", en met een tevreden zucht lieten we de veldzakken van onze ruggen glijden en ploften er zelf achteraan. Brood en veldflesch kwamen te voorschijn en wel dra zaten we in een grooten kring om een paar lantaarns en kauwden en slikten. Cigaretten werden afgeschreven en aan gestoken en de oplichtende vlammetjes verlichtten spook achtig de gezichten. De rook kringelde omhoog in wazige spiraaltjes. ,,Zeg lui, weten jullie, dat er hier in de buurt nog een oude ruïne staat?" begon er een. ,,Veel is het niet meer: een brokje wal en een eindje gracht is alles wat er nog van het oude slot over is. Het behoorde aan een roofridder, die zijn schatting aan den Bisschop van Utrecht niet wilde voldoen en in den ban werd qedaan. Kort daarna brandde het kasteel 1 18

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1936 | | pagina 132