af en de eigenaar kwam in de vlammen om, Nu spookt hij 's nachts op de ruïne rond." Trotsch op zijn spannend verhaal, keek hij den kring rond, doch de heeren djahats sliepen of doezelden, sommigen had den hem zelfs begeleid met een eentonig gesnurk. Van den nood een deugd makend, legde hij zich gemakkelijk neer, om eveneens een uiltje te knappen, maar werd gestoord door den Pang Lima, die tot een ongehoorde activiteit kwam en het bevel uitgaf: ,,Zeg lui, laten we eens beginnen?!" .Spoedig" trok het troepje het bosch in. Het was er pik donker en in ganzenrij gingen we langzaam voorwaarts, strompelend en struikelend over de glibberige, hobbelige paadjes. Na veel vallen en opstaan kwamen we op een plek waar de boomen minder dicht bij elkaar stonden en een vreemd mat licht door het gebladerde siepelde, wat het geheel tot een geheimzinnig geval" maakte. Automatisch hielden we halt en keken elkaar in de bleeke, gelige gezichten. Er hing hoogspanning in de lucht, die zelfs niet door een opvlammende lucifer gebroken kon worden. Integendeel, de dansende schaduwen deden enkelen hui veren. Heesch fluisterend sprak een stem: ,,Hier moet de ruïne ergens zijn." Niemand antwoordde. Hoe langer de stilte duurde, des te grooter werd de spanning, die nooit meer verbroken scheen te zullen worden, totdat plotseling een geluid door de ijzige stilte heenbrak, een geluid, zóó duivel achtig, zóó helsch, dat het was als werd de spanning als een lap linnen met één ruk middendoor gescheurd. Allen tuur den we naar de donkere richting, vanwaar het geluid geko men was. Een fluisterende woordenwisseling ontstond over de vraag wat het voor geluid was. Een oplossing vonden we niet. Met dat al was het moreel van den Pang Lima danig geschokt en- met flauwe stem gaf hij zijn aanwijzingen. Nauwelijks was hij hiermede gereed, of weer werd de kreet gehoord, gillend en doordringendOnder voorwendsel dat de oefening begonnen was, werden de karabijnen ge- 119

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1936 | | pagina 133