DE HELDEN-GALERIJ. Het was in 1839, dat de toenmalige Luitenant-Kolonel en Eerste-Commandant, de op 8 September 1852 als Luitenant- Generaal eervol ontslagen Gouverneur der Koninklijke Mili taire Academie, H. G. SEELIG, een plan ontwierp, dat, nauwelijks aan het personeel van Officieren, Ambtenaren en cadetten medegedeeld, den meesten bijval vond en een algemeene samenwerking verwekte. De genoemde Commandant wenschte ter verhooging van den luister der K. M. A. in het hoofdgebouw een beeltenis galerij te vormen der meest beroemde helden uit onze vader- landsche geschiedenis en der regeerende vorsten. In order Nr. 668 van 5 Maart 1839 zette hij uiteen, dat op verschillende plaatsen in den lande zich afbeeldingen bevon den van Vorsten en Bevelhebbers, die zich door beleid of daad met roem hadden overladen. Hunne beeltenissen dienden te midden der cadetten te wor den geplaatst, opdat deze telkenmale werden herinnerd aan den Nederlandschen wapenroem en om hen op te wekken navolgers te worden van deze beroemde voorgangers. De leeraren en cadetten teekenden onmiddellijk voor een ruim bedrag in; de cadetten hebben bovendien dertien jaren lang een maandelijksche bijdrage geschonken. Uit deze gelden en door schenkingen is de heldengalerij ontstaan. Deze omvatte volgens het jaarboekje der Koninklijke Academie van Zee- en Landmacht van 1853 in dat jaar de volgende portretten, genoemd in de volgorde, waarin zij werden opgenomen: WILLEM I, Koning der Nederlanden, 1772—1843, door J. B. van der Hulst. WILLEM I, Prins van Oranje, 1533 1584, door C. Kruseman. MAURITS, Prins van Oranje, 1567 1625, door J. Schouman Jr. 142

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 156