Beide behoorden tot de kunstschatten, welke waren opge zonden naar de in 1931 gehouden Koloniale tentoonstelling te Parijs; zij zijn aldaar bij een brand verloren gegaan. Voor de bij den brand verloren geraakte kunstvoorwerpen werd een verzekeringssom van ƒ7785.— ontvangen. Van dit bedrag werd 5000.— bestemd voor de instelling van het Heldenfonds, terwijl een bedrag van 2000.— is besteed voor den aankoop van het schilderstuk van het In structie-Bataljon. De meeste dezer schilderijen, welke van groote militair-his torische waarde zijn, gaven er blijk van, in geruimen tijd niet te zijn verzorgd. De Gouverneur, Kolonel van den Staf der Cavalerie H. C. G. Baron VAN LAWICK, richtte daarom in het najaar van 1936 tot den Minister van Defensie het verzoek, over te mogen gaan de verzameling te doen restaureeren. Zijne Excellentie stond zulks toe bij zijn schrijven van 18 Januari 1937, Geheim Litt.Y.11. De uitvoering van het werk werd gegund aan den bekenden schilderijen-restaurateur C. B. van Bohemen te 's-Graven- hage, die hiermede in het voorjaar van 1937 gereed kwam. De bijschriften van de onder de schilderijen hangende plaatjes zijn, naar aanwijzingen van den Gouverneur, even eens in dit jaar vervangen door andere, welke uitvoeriger zijn gesteld dan de oorspronkelijke. Het schilderij, voorstellende Hertog BERNHARD VAN SAKSEN WEIMAR, op het oogenblik, waarop hem wordt medegedeeld de vervolging van de geslagen Belgische af- deelingen bij Leuven te staken, is in 1933 hersteld door den restaurator, verbonden aan het Rijksmuseum Mesdag te 's-Gravenhage. De portretten hebben niet alle een plaats gevonden in de ontspanningszaal; enkele hangen in andere zalen. Het kleine portret van Prinses Wilhelmina hangt in de lees zaal; het portret van Menno van Coehoorn, afkomstig van den H.C., in zaal 22 en dat van Jan Pietersz. Coen in zaal 24; het schilderstuk van den slag bij Leuven in de wacht kamer-officieren en dat van de overgave van Hasselt in de receptiezaal, in welke zaal zich ook bevinden het portret 146

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 160