Op 25 October 1907 te 11,30 werd dit prachtig gedenkstuk op eenvoudige, doch treffende wijze, door den oud-Gouver neur aan de Inrichting aangeboden, waarbij tegenwoordig was de heer Jan de Quack, architect en sierkunstenaar te 's-Gravenhage, die met den heer W. A. Fabri, kunstschilder te Rotterdam, welke laatste verhinderd was tegenwoordig te zijn, het denkbeeld van den schenker had uitgewerkt. Het geheel stelt een breede monumentale triomfpoort voor, in welker massale steunmuren nissen plaats bieden aan Mars en Minerva, staande op culs-de-lampe, waarop trouw" en wijsheid", onderscheidenlijk door hond en uil zijn gesymboliseerd. Een monumentaal lijstgestel dekt de steunmuren, sluit de met een steenplaat opgevulde opening aan de bovenzijde af en draagt op zijn midden, in stout naar voren bogende bouw vormen het Nederlandsche wapen. Friezen, waarlangs jubelende cherubjes bloemranken slin geren, dragen in forsch ingehouwen majuskels de woorden: ,,Den Vaderlant ghetrouwe blijf ick tot in den doot", terwijl de spreuk: ,,Een heldenzwaard is beter dan de sterkste ves ting", aangebracht op een castel, de onderzijde van het schoone tableau afsluit. De namen der gevallenen zijn in goud glanzende letters vereeuwigd op de steenplaat, die de poortopening vult en die vijf kolommen vertoont, waarvan thans nog niet de helft door namen is ingenomen. Het wapen van Breda en het monogram der Academie, beide in lauwerkrans, zijn aangebracht, het eerste boven het beeld van Mars, het tweede boven dat van Minerva, waar door de onafscheidelijkheid van stad en instelling kenmer kend uitkomt. Het geheele doek is in grisaille-toon geschilderd en omgeven door een zware zwart-houten lijst met gouden inlegrand. HET GEDENKSCHILDERIJ VAN DE GERIDDERDEN. Op 19 Januari 1929 had de plechtige aanbieding plaats van het geschenk van de officieren, burger-leeraren en -ambte naren van de Koninklijke Militaire Academie aan deze instel- 149

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 163