ling, welk geschenk niet tijdig gereed kon zijn, om aange boden te worden bij de herdenking van het honderdjarig bestaan. Het geschenk, een tableau, waarop vermeld de namen van de leerlingen, afkomstig van de Academie, die het ridderkruis der Militaire Willemsorde hebben verworven, ontworpen door den architect Jan de Quack en geschilderd door den heer Adriaan N. Visser, beiden te 's-Gravenhage, werd op genoemden datum, namens de schenkers, door den burger- leeraar, den gepensionneerden majoor der infanterie van het Kon. Ned.-lnd. leger H. J. Voskuil, overgedragen aan den Gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie. Het aantal der gedecoreerden valt te splitsen in: 2 comman deurs, 27 ridders M.W.O. 3e klasse en 299 ridders M.W.O. 4e klasse. Op het tableau zijn de gedecoreerden vermeld in chronolo gische volgorde van het verleenen der Koninklijke onder scheiding. Vermeld zijn tevens de zee-officieren-ridders, die hunne op leiding genoten aan de Koninklijke Militaire Academie. De eerste decoratiën werden verleend in 1831, terzake van den opstand in België. Het waren 5 cadetten, die zich loffelijk hadden onderscheiden. (In het geheel waren bij de tijdelijke schorsing der K. M. A. van October 1830 5 November 1836, 132 cadetten ingedeeld geweest bij de onderschei dene korpsen van het mobiele leger). De laatste decoratie, uitgereikt aan een officier, herkomstig van de K. M. A., werd verleend in November 1927. 12 officieren, gesneuveld of overleden aan voor den vijand bekomen wonden, werden na hun dood ingeschreven in de registers van de kanselarij der beide Orden. Behalve voor feiten, bedreven tijdens den Belgischen op stand, tijdens het forceeren der straat van Simoneseki in Japan (in 1864) en bij de krijgsoperatiën ter kuste van Guinea (1869—1870), zijn de Koninklijke onderscheidingen verdiend in Nederlandsch Oost-lndië. Eén der gedecoreerden is op vreemd grondgebied later ge sneuveld (Luitenant-Kolonel L. W. J. K. Thomson). Zijn de op dit tableau aangegeven namen onafscheidelijk 150

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 164