Tjakra Negara, waar ook de 2e bevelhebber, generaal Van Ham, ter ruste werd gelegd. In Juni 1914 was het mij gegeven, een bezoek aan Lombok te brengen en toefde ik ook eenigen tijd bij het graf van on zen braven kameraad. Een eenvoudig gedenkteeken siert de rustplaats van de daar gevallenen. De tweede makker, dien wij herdenken, is de 2e luitenant H. VALKENBURG, die een van de eerste offers was in de volgende offensieve periode. Ik doe 't best, indien ik U de mutatie weergeef, waarmede hij werd ingeschreven in het Register van de Ridders der M.W.O. 4e kl. Daarin staat ver meld: ,,29 Sept. 1894. Bestorming van Mataram. ,,Bedaard en moedig voor te gaan bij de bestorming van den buitenrand van Mataram, een der eersten te zijn, die den buitenmuur beklom en aan de binnenzijde afdaalde, om daarna persoonlijk ook zijn manschappen den muur te hel- ,,pen overklimmen. ,,ln het daarop volgend handgemeen met den vijand, dien hij ,,eenige sabelhouwen toebracht, werd hij doodelijk gewond. ,,Zijn onverschrokken optreden heeft veel bijgedragen om ,,de bestorming te doen gelukken." Aan deze sobere mutatie, mijne heeren, behoef ik wel niets toe te voegen. Onze kameraad, de 2e luitenant H. A, C. VAN DER HEIJDEN vond den dood bij de bestorming van Tjakra Ne gara op 18-11 -'94. De hoofdplaats werd zooals bekend dien dag door verschillende colonnes aangegrepen. Een dier troepenafdeelingen stond onder den 2en bevelheb ber, generaal SEGOV. Drie colonnes moesten ten half zes v.m. den westrand van Tjakra bereikt hebben. De colonne Segov was de linker; zijn rechtervleugel moest aan de S. Antjar leunen. Even half zes werd deze colonne door de bezetters van Tjakra ontdekt en met een hevig geweervuur ontvangen. Ver rassing was dus verder uitgesloten. De vijand, die door het voorafgaand hevig artillerievuur den westrand verlaten had, verdedigde het inwendige van de 154

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 168