buitenbezittingen. Alle begin is moeilijk, dat hebben wij daar in ruime mate ondervonden, maar als men thans den vooruit gang aanschouwt, die niet alleen op Lombok, maar op alle buitengewesten is ingetreden, dan kunnen wij constateeren, dat onze kameraden hun leven daar niet voor niets gelaten hebben. En dat geldt stellig niet in het minst ook voor Celebes, waar onze kameraad P. J. DE GRUIJTER den heldendood stierf. Na reeds wegens de vermeestering der versterkingen bij Oedjang Plinta, ter Atjehsche Westkust, zich dermate onder scheiden te hebben, dat hem het ridderkruis der M.W.O. werd toegekend met de mutatie: Bij de vermeestering der krachtig verdedigde versterkingen ,,eene sectie infanterie met moed en beleid aan te voeren, tegelijk met den Amb. fus. DESIRAT, alg. st.b.nr. 39245, het eerst de voornaamste nog sterk bezette benting binnen ,,te dringen en twee vijanden neer te vellen", werd hij ter zake van zijn gedrag tijdens de landing bij kampong Bena (Boni) voorgedragen o.r.: ,,Met buitengewone voortvarendheid en beleid zijne com- ,,pagnie aan te voeren en door moedig voorbeeld zijn man schappen te bezielen." De belooning, die hem deswege werd toegekend, het kruis der 3e klasse, heeft zijn borst niet meer kunnen sieren. Na het geheele tweede semester een actief deel aan de bezet ting van Zuid-Celebes te hebben genomen, werd hem in het laatst van dat jaar, ter vervanging van den kapitein van Stipriaan Luiscius, het commando over een maréchaussée- compagnie toevertrouwd. Met eene afdeeling daarvan kwam hij 4 Januari 5 u. n.m. te Djampoea aan, ten einde vandaar een actie in Alietta en Sawietto te beginnen tegen den vorst van Goa. Ingevolge een opdracht van den Majoor DE WIJS, aan wien de maréchaussées waren toegevoegd, rukte hij nog denzelf den avond te 8 u. met 29 karabijnen en luit. Eilers uit naar kampong Oeloe Tedong E. om daar het hoofd La Sinrang op te lichten. De marsch werd door hevigen regen zeer belemmerd. Na een rust in kampong Kaloewang werd die echter vervolgd, 156

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 170