157 Ik heb gezegd., doch om 3 u. v.m. zag de patrouille zich plotseling uit een hinderlaag beschoten. De vijand werd verdreven en doorgemarcheerd naar kam pong Tanresona om in de nabijheid daarvan het daglicht af te wachten. 5 u. 15 werd die kampong benaderd, doch op een open plek ontving de patrouille plotseling van drie kanten vuur, waar door De Gruijter buiten gevecht werd gesteld. Onmiddellijk werd naar alle zijden geattaqueerd, maar de patrouille moest zich telkens weer bij de gewonden verzame len, waarvan de vijand dan weer gebruik maakte om door het dichte terrein op te dringen, zoodat de klewangaanvallen meermalen herhaald moesten worden. 7 u. v.m. overleed kapitein De Gruijter. Toen kon luit. EILERS den vijand nog eens met kracht aangrijpen en hij had het succes, dat die het hazenpad koos. In Sawietto vernam de luitenant, dat de vijandelijke benden onder La Sinrang hadden gestaan. Daags daarop kon het stoffelijk overschot van Djampoe naar Pare worden vervoerd. Zoo eindigde dus de roemrijke loopbaan van onzen makker. Mijne Heeren, waar men bij herdenkingen als de onder havige gewoonlijk volstaat met het verzoek van een of meer minuten stilte, heb ik in dit speciale geval gemeend, wat langer op Uw aandacht beslag te mogen leggen. Immers gold het de makkers, waarmede wij een halve eeuw geleden in deze zelfde zaal op de banken zaten. Leeringen wekken, voorbeelden strekken. Mogen dan de voorbeelden, die onze makkers gegeven hebben, vooral doordringen tot de cadetten van heden en in de toekomst, opdat op hen in gelijke mate zal kunnen worden gebouwd, wanneer het eenmaal noodig mocht zijn de belangen van ons prachtig Indië te verdedigen. Als cadet had P. J. de Gruijter in ommestaand gedicht zijn levensdoel gesteld. Als officier heeft hij bewezen, dit doel tot het roemrijke einde te hebben nagestreefd. en bereikt.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 171