SANDJER HEEFT GEJUBILEERD 40 jaar aan de K. M. A. Een groote, uitgestrekte, leege eetzaal. Achterin aan de tafel, grenzende aan de badloods, zitten twee figuren: Sandjer, de oude bekende en een jonker. Het volgende gesprek ontwikkelt zich: Jonker: ,,Zou je me het een en ander kunnen vertellen over de laatste 40 jaren van je leven?" Sandjer: ,,Ja Jonker, ik zal beginnen bij het begin en U ver tellen wanneer ik geboren ben. Dat is dan geweest 15 No vember 1877, zoodat ik binnenkort zestig jaar hoop te wor den. Als ik me wel herinner, was het 22 Augustus 1896, dat ik als vrijwillig huzaar in dienst kwam in Amersfoort. Na een jaar, op den 20en September 1897, werd ik gedetacheerd als paardenoppasser aan de K. M. A. Den 22en Augustus 1904 ging ik als burgerwerkman over. En altijd ben ik werk zaam geweest in de eetzaal. Ik heb heel wat jonkers zien komen en gaan." Jonker: ,,Zou je nog eenige bijzonderheden kunnen vertel len van dien tijd, Sandjer?" Sandjer: Ja jonker, elk jaar was opnieuw iets bijzonders voor me. Maar ik weet nog wel dingen, die mij nu nog, als den dag van gisteren, bij blijven. Bijvoorbeeld in 1898 stond ik aangetreden bij de oppasserscompagnie, toen de Wilhel- minaboom geplant werd, en in 1903 was ik als oppasser van wijlen Generaal Sabron, die toen Gouverneur was, aan wezig, toen de burgerbevolking ons het vaandel aanbood. Dan de wedstrijden van het goeie ouwe Velocitas. Wat heb ik daar niet vaak bij geschreeuwd. Ja, maar toen was ik nog jong, jonker, en toen speelden jonker Paape, jonker De Neve, en de vader van jonker Blume nog." Jonker: .Herinner je je soms nog meer bekende cadetten?" Sandjer: ,,Ja zeker, jonker. Ik heb den Gouverneur nog als cadet meegemaakt. Dan den kapitein Fortanier en. nog zooveel anderen." 167

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 181