TOELICHTING OP DE MOHAMMEDAANSCHE FEESTDAGEN. Reeds meerdere malen werd mij door cadetten, bestemd voor het Kon. Ned.-Indische Leger, gevraagd naar de betee- kenis der Mohammedaansche feestdagen. Die vraag getuigt van belangstelling voor zeden en gewoonten van een bevol king, welke het gebied bewoont, dat binnen korteren of lan- geren tijd het domein van werkzaamheid van een deel der huidige cadetten zal zijn. Het lijkt mij dan ook een nuttige bezigheid om in den almanak in hoofdtrekken de beteekenis der Mohammedaansche feestdagen te schetsen, waarbij men evenwel geen volledigheid mag verwachten. De materie is zóó uitgebreid, dat wegens de beschikbare plaatsruimte- slechts een uiterst korte beschrijving der feestdagen kan wor den gegeven, welke niettemin, naar ik hoop, voldoende moge zijn, om ook in latere jaren als wegwijzer te dienen en uitgangspunt kan zijn voor verdere verdieping in de vraagstukken van den Islam. 1) Alvorens de beteekenis der feestdagen afzonderlijk te schet sen, is het noodig de indeeling van het Mohammedaansche jaar te memoreeren. Deze is als volgt: Arabische benaming Javaansche benaming Duur 1. Moeharram Moeharram of Soera 30 dagen 2. Safar Safar 29 3. Rabï al-awwal Rabingoelawal of Moeloed 30 J# 4. Rabial-achir Rabingoelakir 29 5. Djoemad al-awwal Djoemadilawal 30 6. Djoemad al-achir Djoemadilakir 29 7. Radjab Redjeb 30 8. Sja'ban Saban of Arwah 29 9. Ramadhan Ramelan of Poeasa 30 10. Sjawwal Sawal 29 11. Dzoêl-kadah Doelkangidah 30 12. Dzoêl-hiddjah Doelkidjah 29 De gegevens zijn ontleend aan Encyclopaedie van Neder landsch-Indië en Regeerings-almanak voor Nederlandsch-Indië. 169

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 183