De naam „Garebeg" vindt men op Java dus in de benamin- 2. Mauloed (Garebeg Mauloed). De profeet is op Maandag den 12en der 3e maand gestor ven. Men heeft nu willekeurig aangenomen, dat de geboorte dag van Mohammed juist 63 jaar tevoren viel. Op dien dag wordt dus Mohammed's geboortedag gevierd (geboortedag in Arab. maoelid, in Ned.-lndië maoeloed, moeloed of mauloed). Voornamelijk bestaat de herdenking in het ten gehoore bren gen en reciteeren in de moskee's van levensgeschiedenissen van den Profeet, in rijm of in proza. Ook worden in de desa's openbare godsdienstige maaltijden, kandoeri's, ge houden en geven de regenten aan de vromen een moeloed- an-maal. De 3e maand wordt, naar het feestA ook wel Mauloed genoemd. 3. Sjawwal (Idoe'l Fitr, Garebeg Poeasa). Dit feest vindt plaats op den 1en der 10e maand (Sjawwal), en wel na beëindiging van de vastenmaand (poeasa) en wordt daarom ook wel lebaran poeasa genoemd. In Europee- sche kringen noemt men dezen dag, ten onrechte, dikwijls inlandsch nieuwjaar, wegens de groote luidruchtigheid op dien dag ten toon gespreid, overeenkomende met het Euro- peesche gebruik op dien dag. Er zijn dan echter pas 9 maan den van het Moh. jaar voorbij. Zooals aan de geheele voor afgaande vastenmaand, hecht de Islamiet aan dezen dag een bijzonder godsdienstig en verzoenend karakter. In de moskee heeft in de vroegte een feestgodsdienstoefening plaats. De deelneming hieraan is niet verplicht, doch geldt als verdien stelijk en velen, die anders nooit in de moskee verschijnen, nemen aan de godsdienstoefening in feestgewaad deel. Daarna worden bezoeken aan familie en meerderen ge bracht; men wenscht elkander geluk met de beëindiging der vasten en vraagt vergeving voor alle in het afgeloopen jaar begane en vermeende tekortkomingen. Ook de graven wor den op dezen dag bezocht en versierd, terwijl tevens de gave voor de armen (pitrah) voor zooverre deze in de vasten maand nog niet bij den dorpsgeestelijke is ingeleverd, wordt voldaan. Vandaar ook de benaming lebaran pitrah. 171

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 185