HERINNERINGEN AAN 7 JANUARI 1937. Donderdag; om half één roffelen de tamboers de reveille. Het licht flitst aan, geeuwen, rekken. Haastig kleed ik me. Naar beneden. Het regent, groote plassen staan op de b innenplaats. In de eetzaal krijgen we koffie, ham en eieren, maar we hebben nog geen honger. Half twee, appèl. Nog steeds groote plassen op de binnenplaats, maar het is droog. Verzamelen!" Glimmende helmen en nieuw-gele rie men op grauwe overjassen. Sabels blinken. ,,Rechts-Richten!" Staat!" Star staan de sectiën: Kol ven en vuisten gericht, de kin tegen den keelriem. ,,Marschcolonne formeeren! Aanvangende met de linker sectie!. Voorwaarts - Marsch!" Dof dreunt de compagnie de poort uit, de brug over, het Valkenberg in. De eerewacht vormt een afzonderlijk detachement. De haneveeren wapperen; zilveren giberne en nageltasch blinken en fonkelen in lamplicht. Hoog-op zwaaiende wit- geschoeide vuisten. Drie, vier colonnes marcheeren evenwijdig aan elkaar in doffe cadans onder de boomen van het Valkenberg, stam pen over de bruggen, dof drommende soldatenhakken. Schimmen van helmen, geweren en bajonetten, schaven en kraken van ledergoed, glinsterende koperen trommen, mar tiale kolbakken met zilveren kinkettingen. Oorlogsgedachten. Wanneer. De trein staat klaar, oude rammelende rijtuigen met een bal- connetje. Instijgen". Rooken, zingen, eten, veronder stellingen. We denderen door een dood Rotterdam, maar op de stations reizigers met valiezen en klapstoelen. Den Haag. Hoornsignalen; de tamboers roffelen. Vlaggen, slingers, sterren, marcheeren. Reeds nu groepen Oranjeklanten met dikke dassen. Ze moedigen ons aan. We doen ons best. Hoofd der colonne rechts MarschI".Zwenken met zes 174

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 188