overkomen. Hij draagt zijn lot gelaten, hij is een vrome boer en zal nooit opstandig worden, alleen verdrietig. Hij is geliefd door iedereen, het meest door hen, die hem van nabij leerden kennen, het allermeest door de knechten en de arbeiders. Een wijs bestuur is steeds over die hoeve gevoerd. Onder het uilenbord staat met witte letters geschilderd een spreuk op de teer van de groote schuur, een spreuk die niet alleen uit gewoonte daar is aangebracht, maar werkelijk het devies van boer Vermerre is geweest. Het zijn de woorden: ,,Ora et labora". De boer heeft zich altijd naar deze spreuk gedragen, en heeft geleefd niet boven, maar naast zijn vele werkers. De zeden en gewoonten der landstreek waren voor hem heilig, evenals de rechten van de noeste werkers op zijn hoeve. Op Nieuwjaarsmorgen nooit is dit één keer nagelaten komen alle arbeiders en knechten van de hoeve tezamen. Allen geven ze den boer de harde arbeidershand, en allen zeggen ze: ,,Veel heil en zegen in't Nieuwjaar, baas!" en tegen de bazin: ,,En joe hetzelfde, vrouwe!" Dan is het één van de zeldene keeren, dat de prachtige pronkkamer door vreemden betreden wordt. Als allen dan in breeden kring gezeten zijn, gaan de sigaren rond en wordt een borrel geschonken. Port, brandewijn of advocaat. Er wordt gedronken op den boer, op de bazin. Een ieder drinkt daarna zooveel hij wil. Velen komen dan 's middags te laat voor het eten. Als 't Paschen is geworden, brengt ieder die dan werkt op de hofstede genaamd ,,Het Houten Paard" een ,,male" mee, die 's morgens van den Zaterdag voor Paschen wordt ingeleverd bij de eerste meid. En 's middags, bij het uitbetalen der arbeidsloonen, vindt iedereen zijn zakje gevuld met eieren. Vier voor den vader en de moeder, één voor elk kind. Dat is het vaste tarief van ,,Het Houten Paard". De arbeiders weten niet dat het ooit anders is geweest. 7) Zakje van een of andere stof. 178

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 192