er niet meer.Dat kwam, omdat de zeden en gewoonten door den nieuwen baas als overbodig weggeworpen waren. Ja inderdaad: er is een tijd om te bouwen en een tijd om af te breken. En weer zou hier mijn verhaal ten einde zijn, indien niet na enkele jaren de baas met veel tegenslag te kampen had ge kregen. De aardappelziekte bezorgde hem een flinken scha depost: de arbeiders leefden met hem mee, dat voelde hij. Maar ook voelde hij, dat hij dit niet verdiende. Allen zijn hem komen bezoeken, toen hij een klap van een paard had gekregen en allen hebben gevraagd: ,,Oe is 'et baas" en toen ze weggingen hebben eveneens allen gezegd: Beterschap baas". Zijn oogen zijn open gegaan, en langzamerhand is er ken tering gekomen en werd het beter. Evenwel, na zeven jaren heeft hij de hoeve niet weer inge- pacht. Een ander heeft zijn plaats ingenomen, geen meneer uit de stad, maar een boerenzoon uit Bovenwege, die op gegroeid was op het land. En er is een houten paard gekomen in den hof, op uitdruk kelijk verzoek der eigenaresse. En weer werd op ,,Het Houten Paard" Nieuwjaar gewenscht, en weer kwamen de Paascheieren en weer kwam al het oude, vroegere terug. Spijt heeft de boerenzoon uit Bovenwege hiervan nooit gehad. Er is een land op de wereld, dat sinds menschenheugenis belangrijk is in de geschiedenis dier wereld. Vroeger had het een macht, die vreemde volken angstig maken kon, omdat de vloot van dat land de wereldzeeën beheerschte. Daarna is het land bekend geworden om zijn groote over- zeesche gebieden en om de vele tradities. Er waren tradities op de vloot, tradities in het leger. Allerlei mooie dingen. Marschen, parades, mooie trommels, uitgaansuniformen voor ieder soldaat, tamboers, hoornblazers en vele, vele dingen meer. Dat alles strekte dat volk tot eer en de burgers van dat land genoten van die tradities op de vloot en in het leger. Inder- 182

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 196