like Tjilke Tjiepe Tjilke like Tjilke Tjol. Aandachtig luisteren allen toe, en hij, wiens vuist het „Tjol" ontvangt, is aangewezen. Verder gaat het spel, en Stans peinst lang alweer over andere dingen: z'n zeis en 't schut tersfeest. Zoo volgen de gedachten elkander op en straks is het weer tijd geworden voor 't slapen gaan. Dan keert de zomernachtenrust zwoel over VlaandTen weer. Stans Lammens smookt zijn pijpe en knikkebolt. Zoo lang het zomer is, zal hij dat doen daar op diezelfde plaats, zoolang zullen ook de kinderen hun ,,Olleke bolleke" aftel len en zal er vreê zijn. Maar toen is de dag gekomen, in diejen zelfden zomer, waarop Stanske ,,Nondejuu" gezegd heeft. Dat was op dien dag, waarop de champèter langs 't huis van Stans gekomen is en gezegd heeft met een vreemde stem: ,,Den Duts is in het land gevallen". Toen zei Stans: ,,Nondejuu". En als hij dat zei, dan was er iets buitenge woons aan de hand. Het gebeurde niet dikwijls in zijn leven dat hij zulk een woord uitte. Tweemaal had hij het eerder gezegd: bij de geboorte van z'n tweeling, en bij de straf van twintig franken boete wegens verstoren der openbare orde. En nu op dezen dag is het de derde maal. Hij staat er met z'n handen in de zakken van z'n boks. Zijn pijpe is uitge gaan en de kinderen spelen niet meer op den weg. Met dat eene, eene woord is gansch Vlaand'renland van aan gezicht veranderd. Wild vliegen de gedachten door den kop van Stanske. ,,Den Duts, den Duts", dat is oorlog. De gazet heeft er over geschreven, maar Stanske heeft dat niet begrepen. .Oor log", dat begrijpt hij niet. Hij heeft wel gediend bij het zoo- veelste Linieregiment, maar dat is al bijna vijftien jaren gele den. Nooit heeft hij de mogelijkheid van oorlog overwogen. Nooit heeft dat z'n kop doorspeeld bij pijpe of pinte bier. 190

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 204