deren, z'n huiske, z'n Vlaand'renland. Nooit zal hij dat weerzien als hij door 't onbekende verbrijzeld zal worden. Woest kijkt hij op, woest gooit hij z'n pijpe weg. De kop van z'n pijpe, waaruit hij bijna zeven jaren heeft gerookt, valt te barsten. Maar Stanske ziet het niet, hij gaat naar z'n vrouw, zegt iets. Het vrouwmensch begint nog harder te huilen dan ze vanaf de noen al deed. Al de kinders huilen mee en Stanske knarsetandt. Dien zelfden nacht vlucht Stanske Lammens, boerenknecht uit Damme, soldaat van het zooveelste Linieregiment, langs een smokkelpaadje Vlaand'renland uit naar een vreemd land en een vreemd volk. Dat was de nacht, na dien gedenkwaardigen dag, waarop Stanske Lammens, boerenknecht nu deserteur met nadruk heeft gevloekt. Het vreemde land, met al z'n vreemde menschen, ontving hem gul en goed, zooals het enkele dagen later z'n vrouw en kinders goed ontving. Alleen ze mochten niet tezamen leven in de eerste weken. Hij was een deserteur: geïnterneerd. Hoe en waarom weet niemand, maar het is gebeurd, dat Stans vrijgelaten werd en in een ander deel van 't land met vrouw en kinderen samen wonen mocht. Ze sliepen in een schoollokaal met and'ren die de dreiging van 't vreemde, ongeweten geweld ontvlucht waren. Daar waren platen aan den muur en één daarvan vertoonde een oorlogsbeeld, dat Stanske zich ieder oogenblik voor oogen stellen kon, waar hij ook was. Er liep een man met ruigen baard voorop; die droeg een vaandel heel ontplooid, waarop met goud-oranje deze woorden stonden: ,,Nu of nooit". Dat dit hem trof, heeft Stanske nooit verteld. Bovendien twee maanden lang hier in die schole heeft hij geen woord gezegd over oorlog of over geweld. Veel meer, veel en veel meer heeft hij gedacht over Vlaand'ren en over z'n angst, die hem niet loslaat. Het was een strijd in z'n hart. Er zijn tijden, waar in hij gerust is en vrede heeft met z'n vlucht. Maar die tijden 192

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1937 | | pagina 206