31 JANUAR11938. De Maandagmorgenstemming is als altijd. Over en door alles heen is ze merkbaar. Gebrek aan slaap en overvloed van gedachten aan vorige dagen teekenen zich af op vele gezichten. Nochtans veinst ieder in meer of mindere mate belangstelling voor hetgeen de leeraar doceert. Technische voorschriften, burgerlijk recht, taktiek en vele andere vakken zijn, zooals ze iederen Maandagmorgen, het tweede uur, zijn. Totdat, ja totdat allerwegen lawaai, beweging... wat is De kanonnen! Er wordt geschoten!!!! Eén seconde, één enkele seconde zwijgt iedereen met inge houden adem en. Dof rolt de dreun van 't geschut van de Gasthuisvelden af, over de stad, langs den toren en valt neer op 't voorplein, de binnenplaats, ja overal! Het meest doet de dreun onze harten trillen, met een onge kend gevoel. Dan weerhoudt niets meer de vreugde die komt uit het diepst van ons menschen, want alles en allen, het rent en ze rennen, langs steenen, houten, ijzeren trap naar beneden, alsof er orders zijn: verzamelen op het voorplein. Den drang uit het onderbewuste om luid dat vreemde gevoel te vermelden, kan niemand weerstaan. En steeds rollen de schoten in vroolijke klatering door de lucht. Wij wachten: de vlag 11 Een aarzeling, maar dan een donderend gejuich, opwar'ling van mutsen, de vlag rijst statig langs den grooten vlagge- stok. Langzaam: rood, wit, blauw. Fier, rein! De nieuwe dag! De dag der geboorte! Oranje, Nederland, de vlag, de Academiel 128

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1938 | | pagina 144