WETENSCHAPPELIJKE OPGRAVINGEN. (Overgenomen uit „De Schatgraver" van December 2938). Onze landgenoot de professor N. Nihil mocht afgeloopen week het genoegen smaken een vondst te doen, die ieder hem zeker zal benijden. In de landstreek Brabantino heeft hij tien jaren gezocht naar een stad, een tweede Pompeï, van den aardbodem verdwe nen bij de uitbarsting van den St. Pietersberg. Deze ramp vond plaats in de eerste helft van de 20e eeuw en moet, zooals de legenden het zeggen, op een zeer onverwacht oogenblik gebeurd zijn. Alles in Brabantino is met verweerde lava bedekt. Westelijk van de hoofdstad, ter hoogte van het station naar Mars en Venus, is onze eerbiedwaardige land genoot begonnen met graven. Op 20 meter onder den grond stuitte men op een leien dak, dat de lava en de eeuwen had getrotseerd en nog in gaven toestand verkeerde. Hier onder bevond zich een z.g. „zol der", waar allerlei kisten stonden, netjes op rijen, met namen beschilderd, waarvan de tegenwoordige oude geslachten zouden watertanden. In die nagenoeg vermolmde kisten zag men meerdere soorten schoeisel van laag type, die, toen men ze aanraakte, verpulverden. Ook vele flesschen van plat model, met woorden erop als „Gin" en „Zeer oude (de rest was onleesbaar). Alleen de combinatie: laag schoenwerk en platte flacons, in kisten verpakt, begrijpt men nog niet. Er lag ook ergens een doos vol met nikkelen ket tingen, voorzien van musketons. Er zaten labels aan: één was nog leesbaar: „Jonker Terug te krijgen bij het ver laten van dit instituut". Alweer een raadsel dus. Daaronder was weer een verdieping. Er bevonden zich eenige honderden prachtige mummies, goed geconser veerd, gelegen op metalen roosters in overblijfselen van dekens gehuld. Deze voor-historische roosters waren ver moedelijk rustbanken, wat weer het vermoeden versterkt, dat de ramp midden in den nacht plaats vond. 143

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1938 | | pagina 163