Eén van de rustbanken stond recht overeind en daar was het een onbeschrijfelijke verwarring. Een van de mummies lag op den grond, de kaken van elkaar, alsof er een lugubere gil zou volgen. Er waren drie andere mummies bij; de eene hield een schepemmer in de hand, de andere had de lood recht staande rustbank vast en de derde (in zijn nabijheid werden eenige metalen sterren en een zwaard gevonden) stond bij den ingang van het vertrek en zooals de prof. dat zoo geestig uitdrukt: Gereed tot een sprong". Vele kleedingstukken waren te vinden. Zoo zag men hem den, die stonden naast de rustbanken, totaal versteend en hinderlijk, aangezien de werklui er zich telkens tegen stoot ten. Verscheidene mummies hadden bekleedselen om de voeten, die keihard waren en even over den enkel reikten. Vermoedelijk waren dit wollen zakjes, waarin de voeten gewikkeld werden bij het slapen in den winter. We kunnen ons hierdoor dus een goeden indruk vormen van de kleeding en nachtelijke gewoonten van den oer- mensch uit 1938. Door een plotselinge plaatselijke instorting kwam men vele meters lager in een zuilengalerij terecht met een klein hokje. Hier werd maar één enkele jeugdige mummie aangetroffen, voorzien van een zwaard, geen schoeisel. Deze mensch moet in zittende, c.q. slapende houding zijn verrast. In dit hokje waren eenige schietwerktuigen uit het buskruit-tijdvak, benevens een kast met sleutels en een melkkannetje. Verderop was een deur en hier moet de folterkamer van het gebouw geweest zijn. In kleine kerkertjes met zware tralies lagen meerdere mummies; waarschijnlijk boeven, die streng gestraft waren. De mensch van toen was nog zeer wreed. Hier in deze kerkers zal menige zucht gelaten zijn. Gelijkvloers met deze galerij der smarten was ook een loka liteit verdeeld in nog kleinere hokjes, waarin een mensch zich amper kan bewegen, met porceleinen stoelen, zonder zitting en een menigte flesschen. Indertijd zeker gevuld met geestrijke dranken. Misschien was dit de piaats, waar men onder gezelligen kout onder elkaar een borrel dronk. Zoo iets als een bar dus. Maar wie zal 't zeggen? De professor is op dit punt in hevige debatten met collega's. 144

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1938 | | pagina 164