SURREALISTISCHE GEDACHTEN. Toen ik stierf, riep ik: „Eindelijk!" en de dokter zei, dat daar door mijn lijden verzacht werd, wat misschien wel zoo is, want den volgenden dag scheen de zon. Daarom ging ik zonder jas uit, wat me meer veerkracht gaf, want de vogels floten en dat hoor je beter zonder hoofddeksel. Dus nam ik m n hoed af en groette de eendjes, die in het struikgewas naar vogelnestjes zochten om de eitjes leeg te zuigen, waar bij ik ze kon helpen. Toen ik zoo in het water lag, dacht ik aan m n belofte om mijn vrouw een brief te schrijven en deed een kastanjeblad in een lucifersdoos, waaruit m'n vrouw begreep dat ik in leven was. Ze schrok zóó, dat ze maar besloot zich van kant te maken, waarbij ik haar behulp zaam was, zoodat we nu in den dood vereend samen weg vloeiden om ons op te lossen in het schuim van het volk en de zee Het was zoo met hem gesteld, dat hij zich zelf niet begreep maar dat komt meer voor en daarom zeg ik maar zoo, dat je moet ophouden begrijpelijk te zijn, voordat je voelt aankomen dat je onbegrijpelijk wordt. Daarom hoede men de koeien voor ze op de wei komen, zoodat ze niet aan de felle zonnestralen zijn blootgesteld en zouden kunnen kouvatten. Maar als je zoo wandelt, spreek dan nooit je mond voorbij, want je zou de vogels verontrusten wanneer je viel. Dit in figuurlijke beteekenis, want slapende honden worden wel eens wakker en dan moet je maken dat je weg komt, want honden kunnen wel klimmen, maar niet loopen en daarom zeg ik: als je een dutje doet, eer dan 't kleine, omdat je anders nooit genoeg eet en mager wordt, wat erg in de mode is en dus niet aan te raden. Thee is wel lekker maar erg zenuwstorend en dorstlesschend en dat heft elkaar op en dus heb je er niets aan en dus prefereer ik koffie, waar je slaap van krijgt. Ik ga nu eten en dus moet ik m'n uiteenzetting staken en ga nog een poosje door. De mensch is maar zooals je hem opvat en niet zooals je denkt dat je hem ziet, want droomen zijn bedrog en al wat je ziet zijn droomen uit een onbekende wereld, waar je wel eens zult 146

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1938 | | pagina 166