Daar zaten in iedere herberg een klein aantal menschen te spelen op zeer vreemde instrumenten en het volk in die herbergen danste op de maat van deze muziek nieuwe dansen, die ze ,,trotts" en walks" en glides noemden, dansen, die de scheepvaarders hadden medegebracht uit een ver land, waar negers en blanken woonden en waarvan men sprak als ,,de Nieuwe Wereld". Overal in het stadje heerschte jolijt, overal klonk de muziek, overal danste men of zat men in het rond te wervelen op houten paarden en varkens, overal deed men raar, overal at men zoetigheden. Overal was het kermis. In het oude kasteel fluisterden de jongelingen reeds vele dagen elkaar geheimzinnige dingen in het oor. Ook tot hen waren de geruchten doorgedrongen van het vreemde volk, dat in de stad houten huizen had gebouwd en ook zij zouden graag kennis nemen van de dingen die gebeurden in en om die huisjes. Enkele ouderen, wier schouders met goud bedekt waren en die zich na het vallen van de duisternis nog in de stad mochten ophouden, ge waagden reeds van de ongekende vreugden, die in het stadje te beleven waren, maar de jongeren waren gespeend van laat-avondsche bezoeken aan den, buiten de burcht muren gelegen, stadsgrond. Immers, zij stonden nog pas aan het begin van hun opleiding tot krijgsman en een Spartaan- sche discipline behoorde onder hen gehandhaafd te worden. Viel dan ook de duisternis over de veste, dan was het de taak van den poortwachter om nauwgezet toe te zien dat ze niet ongemerkt over de slotbrug in- of uitslopen. Door deze onvrijwillige opsluiting en de moreele uitwerking dreigde de gevreesde krankte, die op de meest onverwachte tijdstippen binnen de burchtmuren om zich heen greep, zich weer in griezelige afmetingen voor te doen. Deze gevreesde ziekte, die reeds verschillende geleerden de haren ten berge had doen rijzen in den loop der tijden en waartegen nog steeds geen goed geneesmiddel was gevonden, werd alge- 150

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1938 | | pagina 170