IN MEMORIAM Majoor C. J. A. van der Heem. 16 Ook dit jaar heeft het militair onderwijs een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den Majoor Van der Heem. Deze zeer bekwame Hoofd-Officier was niet alleen gezien als „Mensch", maar ook als Leeraar. Zeer belangrijk werk verrichtte hij door het schrijven van een aantal leerboeken op tactisch gebied, waardoor in een groote leemte werd voorzien. Van zijn hand verschenen verschillende werken, die tot op heden aan de K.M.A. in gebruik zijn. Boven dien was hij een zeer gewaardeerd medewerker aan het Weten schappelijk Jaarbericht van de Vereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap, Was hij eerder reeds werkzaam aan den Cursus voor het wapen der Infanterie te Kampen, na zijn studiën aan de Hoogere Krijgs school, werd hij leeraar aan de K.M.A., waar zijn talent tot volle ontplooiing kwam. In 1935 werden zijn verdiensten dan ook officieel erkend, toen H. M. de Koningin hem het Ridderkruis der Orde van Oranje-Nassau verleende. De Majoor van der Heem was niet alleen een goed docent, doch ook een sportieve figuur, die naast zijn drukke bezigheden als leeraar en als samensteller van studieboeken, tijd vond zich voor velerlei sport te interesseeren en er actief aan deel te nemen. Met zijn aard moet het hem dan ook dubbel zwaar gevallen zijn te bemerken, dat een sloopende ziekte zijn krachten meer en meer deed afnemen. Vol geduld en energie heeft hij steeds getracht zijn functie te blijven vervullen, ofschoon hij reeds lang lijdende was. In December 1937 werd zijn toestand echter van dien aard, dat hij zich ter verpleging in het Diaconessenhuis moest laten op nemen. Tijdens zijn verblijf aldaar kwam op 1 Februari 1938 zijn overplaatsing naar den Staf der Vle Infanterie Brigade.. Helaas wist zijn naaste omgeving toen reeds, dat hij zijn ziekbed wel niet meer zou verlaten en op 24 Februari 1938 kwam voor hem de verlossing van een lang en smartelijk lijden. Velen zullen den Majoor Van der Heem met weemoed en dank baarheid blijven gedenken.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1938 | | pagina 26