LUCHTVAART EN K.M.A. 101 Onder een vunzig vloerkleed werd het in een waterplas geboren: het nieuwe wapen op de Academie! Op een Vrijdagavond in November. Acht Soesterbergers, vliegers en waarnemers, een klein groepje, dat zich nestelde binnen de eeuwenoude Kilacadmon muren, naast de oudere broers voor Indië en Holland. Luchtvaart op de Academie, iets nieuws? Iets vreemds? Neen, alleen iets nieuws. Het vreemde werd er afgehaald in de embryonale periode van vóór het vloerkleed. Het nieuwe: 25 jaar lang ploeterde een generatie om de luchtvaart als militair wapen een bestaansrecht te scheppen. Zij won. In 1939 wordt ze tot zelfstandig wapen, de L.V.A. heet voortaan de Mili taire Luchtvaart. En als direct gevolg hiervan beleefde èn de K.M.A. èn de vlieger- wereld een historischen dag, toen L2 haar intrede deed op de Academie. De luchtvaart, omdat voor de eerste maal in haar nog kort bestaan een opleiding tot beroeps-luchtvaart-officier aanving, de Koninklijke Militaire Academie, omdat zij een wapenopleiding rijker werd. Over twee jaren zal dat wapen uitvliegen met all-round vlieger-waar nemers in jachtvliegtuigen, bommenwerpers en verkenners. Indien noodig zal het zelfstandig waken over de neutraliteit van ons Vader land of samenwerken met de Infanterie en Artillerie om een even- tueelen indringer terug te werpen, naar beste weten, kunnen en vliegen. Een nieuw wapen, een nieuw geluid! Nu is het niet meer alléén de militaire pas, het paardengetrappel of de commando-stem, die over het voorplein klinkt. Nu denderen soms de moderne Fokkers of Koolhovens over de oude Academie, een groet brengend van enkele harer Corpsleden uit de hoogste gebiedsdeelen des Rijks. De luchtvaart-Cadetten zijn er zich terdege van bewust, dat vliegen een groote verantwoordelijkheid met zich meebrengt en zij zullen dat altijd en onder alle omstandigheden voor oogen houden. Daarom wil L2 op deze plaats en op dit oogenblik, bij den aanvang van haar opleiding op de K.M.A. een Eeregroet brengen aan haar gevallen kameraden, hun vrienden, die tijdens hun opleiding te Soesterberg zijn gevallen in de uitoefening van hun plicht: Co Hubrechtse. Bob Jongkind. Jan Jaap Clinge Doorenbos. Zij stierven den vliegersdood. v. E.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1939 | | pagina 121