Beknopt historisch overzicht van 24 November 1828 24 November 1938. De K.M.A. belichaamt een stuk militaire historie, welke recht heeft op groote belangstelling en waardeering. In de 17e en 18e eeuw werd het wetenschappelijke onder richt voor de officieren gegeven aan de verschillende Hooge- scholen, waar afzonderlijke hoogleeraren voor militaire vak ken waren aangesteld. In dit verband verdienen vermelding de vermaarde hoogleeraren Ludolf van Keulen, docent in den vestingbouw te Leiden en Bernard Fullnius, hoogleeraar in de wiskunde en vestingbouw te Franeker, waar hij Jan Willem Friso en Coehoorn onder zijn leerlingen mocht tellen. In 1789 werden krijgskundige artillerie- en geniescholen op gericht, later genoemd: Koninklijke Artillerie- en Genie school" te Amersfoort. Koning Lodewijk Napoleon richtte in 1806 te Ronsholredijk de Koninklijke Militaire Cadettenschool op voor de wapens der Infanterie en Artillerie, welke later vereeniqd werd met de school te Amersfoort, tot de Koninklijke Militaire School te 's-Gravenhage. Na de inlijving van Rolland bij Frankrijk werd ook deze school in 1810 ontbonden. Nadat in 1814 te Delft nog een Artillerie- en Genieschool was opqericht, werd eindelijk bij besluit van 29 Mei 1826 door Zijne Majesteit Koning Willem I de oprichting der Kon inklijke Militaire Academie gelast. Z.M. had daarvoor het roemrijke Kasteel te Breda, oor spronkelijk bezit van Jan van Polanen, Reer van Leek, uitver koren om er de bloem van Neerland's jongelingschap op te leiden op krijgskundig, maritiem en waterstaatkundiq gebied. Op 24 November 1828 werd deze.inrichting plechtig inge wijd door Z.K.R. Prins Frederik der Nederlanden, sindsdien de vader dier inrichting genoemd. Tot deze Academie werden toegelaten jongelieden van 14 tot en met 18 jaar, die opgeleid werden tot Officier bij de onderscheidene wapens en tot adspirant ingenieur van den Waterstaat. De opleiding duurde 4 jaar, terwijl de Officieren van 135

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1939 | | pagina 159