De cursus aan de K.M.A. duurde 3 jaren, behalve voor Cadetten van het Wapen der Genie, die na hun aanstelling tot 2e Luitenant nog een 8-maandschen aanvullingscursus moesten doorloopen. de Artillerie, van de Genie en de adspirant ingenieurs daarna nog een applicatiecursus moesten volgen. Ten gevolge van den Belgischen opstand werden in 1830 de lessen aan de K.M.A. geschorst en de Cadetten, voor zoover geen Zuid-Nederlanders, bij de onderscheidene korpsen van het Leger gedetacheerd. In 1836 konden ook Cadetten worden opgeleid voor den dienst in Overzeesche bezittingen. Enkele jaren later ver dwenen de ingenieurs van den Waterstaat, terwijl in 1849 Z.K.H. Prins Frederik der Nederlanden belast werd met het oppertoezicht over het Leger en over de K.M.A. Van 1852—1857, toen ook de adelborsten voor den Zee dienst aan de K.M.A. hun opleiding kregen, onderging de inrichting de naamsverandering van: Koninklijke Militaire Academievoor Land- en Zeemacht". In 1867 werd het aantal studiejaren ingekrompen tot 3, terwijl aansluiting werd ver kregen met het onderwijs der Roogere Burgerscholen met 5-iarigen Cursus. Tijdens den Fransch-Duitschen Oorlog in 1870 werd de Academie tijdelijk gesloten. De nieuwe Onderwijswet van 21 Juli 1890 bepaalde, dat: a. Opleiding tot den Officiersrang voor Infanterie, Cava lerie, Artillerie en Genie voor hier te lande en voor Nederlandsch-Indië aan de K.M.A. zou plaats vinden; b. Opleiding voor de Infanterie en de Militaire Administratie voor hier te lande en voor Ned.-lndië ook plaats kon vinden aan den Hoofdcursus; c. Voorbereidend onderwijs voor toelating tot de K.M.A. werd gegeven aan de Cadettenschool te Alkmaar. Bij het K.B. van 3 April 1916 werd ook toelating van Inland- sche jongelieden tot de K.M.A. mogelijk gemaakt tot een maximum van 2 per jaar. Op 1 October 1923 werd de Hoofdcursus van Kampen verplaatst naar Breda en in het gebouw der K.M.A. opgenomen, om uiteindelijk in 1926 geheel met de Kon. Mil. Academie samengesmolten te wor den. De Cadettenschool was reeds een jaar eerder opgehe-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1939 | | pagina 160