flarden om de machine. De 703 stijgt en ontmoet thans meer wolken. Stijgen! 's Waarnemers vulpotlood glipt uit zijn vin gers, balanceert nog een onderdeel van een seconde als in twijfeling op den rand van het openstaande fotoluik en neemt dan zonder parachute den sprong in de peillooze diepte. Weg! Waar zou het neerkomen? Van 1300 m. uit een C-X naar. Het was nog vóór Woerden! Nog steeds stijgt de Fokker. De wolken trekken meer en meer samen. Kleine kieren en spleten laten nog juist flitsen van weiden en wateren door. Daarboven het grillige schaduw- en lichteffect van de groote Cumuluswolken, die steeds meer aangroeien. Dreigend drij ven de massa's voort. Het zijn nu niet alleen vlokken watten meer. Het is nu één en al een druk op het onschuldige land daaronder, dat zich afwisselend hult in zwart en goud. Zwart en grijs zijn de onderzijden, goud de zij- en straks de boven lagen. Goud, goud, omdat de stekende zilveren weerkaatsing in den vliegbril wordt omgezet tot het zuiverste goud, vluchtig, luch tig, niet bestaand, goud, want je kunt erin duiken en weg is dan alle glans en schijn, wég de fantastische vormen en lijnen, er blijft over een grauwe massa, een grijze, vochtige dichte mist. Maar de 750 Rolls Royce paarden trekken de 703 er al weer boven uit, en de waarnemer denkt eens aan zijn oriëntatie-opdracht. Leiden, nietig en klein, schuift voor bij, de koers is goed! De Fokker vliegt in een breeden corridor, een dal tusschen sprookjes-ijsbergen, eindelooze opeenstapeling van groote koppen, bogen en ballonnen, de een op den ander, hooger en hooger! Het is een sprookje. Het schouwspel maakt een onvergetelijken indruk op den waarnemer. Hij begint te fluiten, een willekeurige wijs, dan zingt hij, luidkeels, maar niemand hoort hem, zelfs de vlieger niet, die nog geen meter van hem af zit. Zijn stemgeluid wordt overdonderd door de stem van den motor, wordt weggevaagd langs den staart waarheen? Waarheen? Links en rechts duiken kloven en spelonken op, nog stijgt de C-X, het wordt met de seconde kouder. Slechts spleten 153

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1939 | | pagina 177