24 maaltijd geroepen werden. Als ware aristocraten namen wij met ons beiden plaals aan den dischwaaraan het gezin van onzen gastheer eerst toegelaten zou worden wanneer wij ge daan hadden en op de ongedekte tafel werd ons een scho tel dampende pap mei vuursteenen (1) voorgezet. Ik weet mij niet juist te herinneren of ik toen ook met weemoed aan de vaderlijke woning terugdacht, maar dit weet ik wel dat ik mijn best deed om volstrekt niet te doen merken, dat het mij niet smaakte zoodat mijn huishaas zich in de gulheid zijner armoede verheugde over de gretigheidwaar mee de I'corpus ('2) zijne tafel eer aandeed. ITet souper was schielijk afgcloopenen nu trok ik met mijnen medgezel naar de afgeschoten plaats in de schuur. Gul uil moet ik bekennen dat dit mij hard vielniet om dat ik daar op het slroo zonder bedlakens moest liggen hierin zou ik mij best geschikt en mij zelfs verheugd heb ben over de ontberingen van het krijgsmansleven te velde waaronder ik dit in mijne eenvoudigheid rangschikte doch Oik had zoo gaarne een slaapplaatsje voor mij alléén willen afschieten, en dit durfde ik niet doen. Toch sliep ik weldra inen ontwaakte den volgenden morgen zeer ver kwikt. Na het ontbijt stopte de voerman ons nog ieder een boterham met twee gekookte eijcren in de hand die ik in navolging van mijn medgezel, in het eenmansketeltje op mijn randsel borg en bij het aantreden waren wij behoor lijk present. Ofschoon de medegenomen levensmiddelen mij reeds had den kunnen doen beseffen dal ik in de eerste twee uur nog niet t huis zou zijn was ik toch nog steeds in den waan dat de strafoefening op de markt te Helmond zou plaals hebbendoch thans vernam ikdat de gehcele brigade daartoe op 2^ uur van Helmond uit hare verschillende kan- tonnementen zou vcreenigd wordenen dat men mij der- (i) Karnemelk met stukjes roggenbrood. (ïj Korporaal.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 100