27 Nadat de ban geslagen was, terwijl er eene diepe, indruk wekkende stille heerschtewerden de geweren gepresen teerd en de auditeur begon met eene plegtige en indruk wekkende stem te lezen: »ln naam des Konings!" Hierop werden de geweren wederom geschouderd en in den arm genomen en de auditeur ging voort »De krijgsraad bij het leger te velde, regt doende in naam en van wege Zijne Majesteit den Koning, heeft gesla gen het volgende vonnis tusschen den auditeur-militair te velde eischer en den persoon van De lezer verge niet van mij dat ik de geheele voorle zing hier woordelijk wedergevehet zou mij, gelijk ligt te begrijpen valt, onmogelijk wezen, want ofschoon dit eerste treurige schouwspel een onuitwischbaren indruk op mij maak te zoodat de bijzonderheden daarvan mij nog levendig voor den geest slaan, de voorlezing duurde te lang om haar ge heel en al te onthouden De veroordeelde behoorde tot de 12de Afdeeling Infanterie hij had zich schuldig gemaakt aan desertie in tijd van oor log, had bovendien, doch zonder gevolg, gevuurd op de patrouille die hem vervolgde, en was daarom veroordeeld tol de straf des doods met den strop. Van die straf had hij echter gratie gekregen, en zij was veranderd in vervallen verklaring van den militairen stand en vijftien jaar kruiwa- genstraf. Hij hoorde dc voorlezing met hetzelfde open en tevreden gelaat aan, waarmede hij op de strafplaats was aan gekomen en toonde niet het minste berouw over zijne han deling. Toen het vonnis voltrokken was, werden de geweren af gezet en de veroordeeldegeketend aan eene hand en een voetwerd met den lederen pet in zijne vrije hand langs de gelederen geleid. Toen hij bij ons bataillon gekomen was, waartoe bij behoord had, wierp de regler vleugelman een stuk geld in zijnen pet en dit voorbeeld werd met de meeste belangstelling door al zijne vorige makkers gevolgd. 'tWas als wilden zij hem om strijd een blijk van sympathie

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 103