33 wone alledaagsche gebeurtenissenwanneer kalme onpar tijdigheid ze in het ware licht beschouwt?Wij raadplegen, om die vragen op te lossen vreemde schrijvers over den tachtigjarigen oorlog; wij vinden daar, bij allen, die eenig gezag mogen uitoefenen hetzelfde oordeel over onzen kamp mei Spanje, als dat wat door onze landgenootcn wordt uit gesproken en dat neemt onzen laalsten twijfel aan de groot heid onzer voorvaderen weg dat doet het ons als eene on- omstoolelijkc waarheid aannemen, dat het tijdvak van 1568 tot 1648 voor ons land een heldentijdvak is geweest. Wij willen evenzoo, in de volgende bladen, het oordeel opnemen over een ander roemrijk tijdvak uit onze geschie denis over de gebeurtenissen van het jaar 1672. Wij ont- leenen dat oordeel aan Voltaike's Siècle de Louis XIV; Voltaike valt te weinig in den smaak van dezen lijd dan dat het te vreezen zou zijn dat zijne woorden die wij hier zullen aanhalen, reeds aan iedereen bekend zouden zijn. De Koning bragt inlusschen zijn groot ontwerp tot rijpheidom al de Nederlanden te veroverenbeginnende met Holland. lederen dag werd de gelegenheid daartoe gun stiger. Die kleine Republiek beheerschte de zeeën; maar te land was er niets zwakkers dan zij. In bondgenootschap met Spanje en met Engeland in vrede met Frankrijk, ver trouwde zij met te veel gerustheid op de verdragen en op de winsten van haren onmetelijken handel. Zoo goed en onverwinbaar als hare vloten waren zoo slecht en niets waardig waren hare landtroepen. Ilare ruiterij bestond enkel uit burgers, die nooit hunne woningen verlieten, en die het uitschot des volks betaalden om in hunne plaats de krijgs dienst waar te nemen het voetvolk was bijna evenzoo zamen- gesteldde officieren zelfs de bevelhebbers der vestingen waren de kinderen of bloedverwanten van burgemeesters (1) Lode wijk XIV. 3.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 109