u hadden geene ondervinding, deden niets, en beschouwden hunne betrekkingen zooals priesters hunne prebenden be schouwen. De Raadpensionaris Jan de Witt had die mis bruiken willen te keer gaan; maar had dit niet krachtig genoeg gewild en dit was een der groote misslagen van dien Republikein. Eerst moest Engeland van de zijde van Holland worden afgebragt. Ontbrak die steun aan de Vereenigde Provinciën dan scheen haar ondergang onvermijdelijk. Niet moeijelijk viel het Lodewijk XIV om Karel tol zijne ontwerpen over te halen. De Engelsche monarch was wel is waar niet zeer gevoelig voor de schande die zijne regering en zijn volk hadden ondergaantoen zijne oorlogsschepen lot op de Theems door de Ilollandsche vloot werden verbrand; hij dorstte naar wraak, noch naar veroveringen: hij wilde in zingenot leven en op minder beperkte wijze heerschen daardoor was hij te winnen. Lodewijk die, toen, slechts behoefde te spreken om geld te hebben beloofde veel geld aan Koning Karei. die zonder zijn Parlement dit niet kon krijgen. Die geheime verbindtenis tusschen de twee Koningen was, in Frankrijk alleen bekend aan Madame, zuster van Karei. II en vrouw van Monsieurden cenigen broeder des Konings aan Turenne en aan Louvois. De bezittingen der Republiek die men vernietigen wilde, waren reeds, bij geheim verdragverdeeld tusschen de hoven van Frankrijk en van Engelandevenzoo als men in 1 (>58 Eraband met de Hollanders had gedeeld. Zoo verandert men van inzigten van bondgenootcn en van vijanden; en vaak wordt men in al zijne ontwerpen teleurgesteld. De geruchten van de aanstaande onderneming begonnen zich te ver spreiden; maar Europa hoorde ze stilzwijgend aan. De Keizer, bezig gehouden door den Ilongaarschen opstand Zweden met onderhandelingen in slaap gewiegd, en Spanje, altijd zwak, altijd besluiteloos en altijd traag, lieten een vrijen werkkring open aan de heerschzucht van Lodewijk XIV.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 110