38 die z.'jne veroveringen begonnen is met zoo veel geregelde troepen en met zoo veel geldals Lodewijk aanwendde om den kleinen Staat der Vereenigde Provinciën te onderwerpen. Vijftig millioen die er thans zeven-en-tachtig zouden uit maken werden aan die toebereidselen besteed. Dertig oorlogsschepen, van vijftig stukken ieder, voegden zich bij de Engelschc vlootdie honderd zeilen sterk was. De Koning, met zijn broeder trok naar de grenzen van de Spaansche Nederlanden en van Holland, naar de zijde van Maastricht en van Charleroi, met meer dan honderd twaalf duizend man. De Bisschop van Munster en de Keurvorst van Keu len voerden ongeveer twintig duizend man aan. De veld- heeren bij sKonings leger waren Condé en Turenne Luxem bourg was hun onderbevelhebber; Vauban moest de belege ringen besturenLouvors was overal met zijn gewone zorg en ijver. Nooit had men een prachtiger en tevens meer ge oefend leger gezien. Vooral leverde de Maison-du-roikor telings op nieuw zamengesteld een indrukwekkend ge- zigt op; men had daarbij vier kompagnicn Gardes-du-corps elke kompagnie bestaande uit drie honderd edelen waaronder vele jonge lieden waren die geen soldij ontvingenmaar toch even als de anderen aan de regels der krijgstucht wa ren onderworpen twee honderd Gendarmes de la garde twee honderd Chevau-legersvijf honderd Mousquelairesallen uitgelezen edellieden schitterende van jeugd en van manne lijke schoonheid; twaalf kompagniën Gendarmerielater tot zestien vermeerderdzelfs de Cent-Suisses vergezelden den Koning; en die regimenten van de Franscbe en Zwitscrsche garde betrokken de wacht voor zijn huis of voor zijne tent. Die troepen mcerendeels met goud en zilver uitgedost wekten den schrik en levens de bewondering op van volkeren, bij welke iedere soort van praal onbekend was. Eene nog strenge krijgstucht had nieuwe orde bij het leger inge voerd. Daar was nog geen Inspecteur van ruiterij en van voetvolk, zooals wij er later gezien hebben; maar die werkzaamheden werden verrigt door twee mannen die eenig

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 114